Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důchod raketoplánu Atlantis se odkládá, rozhodl Kongres

Věda

  11:53
WASHINGTON - Americký Kongres tento týden schválil rozpočet NASA, který počítá s bonusovým letem raketoplánu Atlantis. Podle dosavadních plánů měl stroj už odejít do výslužby.

Raketoplán Atlantis startuje. foto: Reuters

Rozpočet pro nadcházející tři roky také počítá s vývojem nové rakety, která bude schopná vynést na oběžnou dráhu těžké náklady.

NASA zatím plánuje poslední dva starty raketoplánů, než se jejich program uzavře. Discovery by měl odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici 1. listopadu, Endeavour 26. února.

Poslední let Atlantisu se odehrál letos v květnu. Dodatečná mise se neuskuteční dřív než v červnu příštího roku, předběžně je naplánována na 28. červen. Hlavním cílem letu bude dovézt na Mezinárodní kosmickou stanici co nejvíce rozměrných nákladů, než raketopnány definitivně doslouží. Z toho důvodu v Atlantisu poletí jen čtyřčlenná posádka.

Druhým důvodem pro omezený počet astronautů na palubě je skutečnost, že v té době už nebude k dispozici žádný jiný raketoplán, který by posádce letěl na pomoc v případě nouze. Museli by se spolehnout na ruský Sojuz.

Pro nadcházející rok vyčlenili poslanci pro NASA 19 miliard dolarů (asi 340 miliard korun). V rozpočtu se počítá nejen s penězi na dodatečný start raketoplánu, ale také se zahájením práce na nové raketě a s financováním vývoje komerčních kosmických lodí, které by mohly dopravovat lidi na nízkou oběžnou dráhu.

Raketoplány původně měly přestat létat s koncem letošního roku. O zastavení jejich provozu rozhodl v roce 2004 tehdejší americký prezident George Bush kvůli bezpečnostním rizikům po tragédii Columbie. Raketoplán shořel při návratu na Zemi a zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!