Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důchod raketoplánu Atlantis se odkládá, rozhodl Kongres

Věda

  11:53
WASHINGTON - Americký Kongres tento týden schválil rozpočet NASA, který počítá s bonusovým letem raketoplánu Atlantis. Podle dosavadních plánů měl stroj už odejít do výslužby.

Raketoplán Atlantis startuje. foto: Reuters

Rozpočet pro nadcházející tři roky také počítá s vývojem nové rakety, která bude schopná vynést na oběžnou dráhu těžké náklady.

NASA zatím plánuje poslední dva starty raketoplánů, než se jejich program uzavře. Discovery by měl odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici 1. listopadu, Endeavour 26. února.

Poslední let Atlantisu se odehrál letos v květnu. Dodatečná mise se neuskuteční dřív než v červnu příštího roku, předběžně je naplánována na 28. červen. Hlavním cílem letu bude dovézt na Mezinárodní kosmickou stanici co nejvíce rozměrných nákladů, než raketopnány definitivně doslouží. Z toho důvodu v Atlantisu poletí jen čtyřčlenná posádka.

Druhým důvodem pro omezený počet astronautů na palubě je skutečnost, že v té době už nebude k dispozici žádný jiný raketoplán, který by posádce letěl na pomoc v případě nouze. Museli by se spolehnout na ruský Sojuz.

Pro nadcházející rok vyčlenili poslanci pro NASA 19 miliard dolarů (asi 340 miliard korun). V rozpočtu se počítá nejen s penězi na dodatečný start raketoplánu, ale také se zahájením práce na nové raketě a s financováním vývoje komerčních kosmických lodí, které by mohly dopravovat lidi na nízkou oběžnou dráhu.

Raketoplány původně měly přestat létat s koncem letošního roku. O zastavení jejich provozu rozhodl v roce 2004 tehdejší americký prezident George Bush kvůli bezpečnostním rizikům po tragédii Columbie. Raketoplán shořel při návratu na Zemi a zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!