Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důchod raketoplánu Atlantis se odkládá, rozhodl Kongres

Věda

  11:53
WASHINGTON - Americký Kongres tento týden schválil rozpočet NASA, který počítá s bonusovým letem raketoplánu Atlantis. Podle dosavadních plánů měl stroj už odejít do výslužby.

Raketoplán Atlantis startuje. foto: Reuters

Rozpočet pro nadcházející tři roky také počítá s vývojem nové rakety, která bude schopná vynést na oběžnou dráhu těžké náklady.

NASA zatím plánuje poslední dva starty raketoplánů, než se jejich program uzavře. Discovery by měl odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici 1. listopadu, Endeavour 26. února.

Poslední let Atlantisu se odehrál letos v květnu. Dodatečná mise se neuskuteční dřív než v červnu příštího roku, předběžně je naplánována na 28. červen. Hlavním cílem letu bude dovézt na Mezinárodní kosmickou stanici co nejvíce rozměrných nákladů, než raketopnány definitivně doslouží. Z toho důvodu v Atlantisu poletí jen čtyřčlenná posádka.

Druhým důvodem pro omezený počet astronautů na palubě je skutečnost, že v té době už nebude k dispozici žádný jiný raketoplán, který by posádce letěl na pomoc v případě nouze. Museli by se spolehnout na ruský Sojuz.

Pro nadcházející rok vyčlenili poslanci pro NASA 19 miliard dolarů (asi 340 miliard korun). V rozpočtu se počítá nejen s penězi na dodatečný start raketoplánu, ale také se zahájením práce na nové raketě a s financováním vývoje komerčních kosmických lodí, které by mohly dopravovat lidi na nízkou oběžnou dráhu.

Raketoplány původně měly přestat létat s koncem letošního roku. O zastavení jejich provozu rozhodl v roce 2004 tehdejší americký prezident George Bush kvůli bezpečnostním rizikům po tragédii Columbie. Raketoplán shořel při návratu na Zemi a zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!