Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA opět odložil start Discovery. Raketoplán poletí ve čtvrtek

Věda

  1:04
MYS CANAVERAL - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli problémům s elektrickým systémem posunul start raketoplánu Discovery nejméně o 24 hodin. Raketoplán se tak podle agentury AP do vesmíru dostane nejdříve ve čtvrtek.

Raketoplán Discovery se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice foto: Reuters

Start raketoplánu, který má vyletět na svou 39. misi, byl odložen již potřetí. Původně byl let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) plánován na pondělí, kvůli technickým problémům ho řídicí středisko posunulo na úterý a poté na středu.

Podle agentury Reuters přesný čas startu zatím nebyl stanoven, ale další možnost odletu bude ve čtvrtek v 15:29 místního času (20:29 SEČ). Předpověď počasí však dává jen 30 procentní šanci, že nastanou příznivých podmínek. V pátek je pravděpodobnost dobrého počasí 70 procentní.

24 let služby
Discovery bude mít na nadcházející výpravě za sebou 24 let služby, nalétáno přibližně 250 milionů kilometrů. Na své poslední misi by měl raketoplán strávit 11 dní a dopravit k ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy a také humanoidního robota, který bude prvním takovým zařízením vypuštěným do vesmíru.

První let Discovery se uskutečnil 30. října 1984. Během 38 misí strávil raketoplán 351 dní na oběžné dráze, tedy téměř celý rok. Zemi obletěl 5628krát a nesl celkem 246 členů posádky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!