Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Práva v Plzni opouštějí kantoři, hledají se noví

Budova Právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Právnické fakulty v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni chce k dnešku opustit 29 ze 138 vyučujících. Tři z nich jsou profesoři a dva docenti. Výběrová řízení je mají nahradit. Akademický senát považuje situaci za kritickou, ale řešitelnou. Po jeho jednání to řekl předseda senátu Tomáš Pezl.

Právě docenti a profesoři mají být garanty akreditací magisterských a bakalářských oborů, které potřebuje škola obnovit do června 2012. O reakreditaci musí požádat do 31. října, což považuje senát jako mezní termín další existence fakulty.

Odebráním akreditací pro magisterské i doktorantské studium, což by fakticky znamenalo konec fakulty, pohrozila akreditační komise ministerstva školství.

Studenti viní děkana Růžičku

Pět studentů ze šestičlenné kurie akademického senátu Právnické fakulty Západočeské univerzity dnes požadovalo, aby děkan Květoslav Růžička vyvodil osobní odpovědnost z toho, že se mu za více než osm měsíců nepodařilo stabilizovat situaci na fakultě a za čtyři měsíce sehnat za odcházející kantory náhradu.

Tvrdili dokonce, že se problémy fakulty za jeho vedení zvětšily. Všech 12 učitelů ze senátu ale hlasovalo proti "potrestání" děkana. Ten je dlouhodobě nemocen a dnešního jednání senátu se nezúčastnil.

Z vedení fakulty tak byla přítomna jen proděkanka pro studium Petra Jánošíková.

Čtěte více

Akreditační komise minulý týden navrhla odebrat fakultě akreditaci pro doktorský studijní program Teoretické právní vědy a omezit akreditaci pro magisterský obor Právo a právní věda. Omezení má spočívat v zákazu přijímat ke studiu tohoto programu další uchazeče. Komise rovněž navrhuje nekonat státní rigorózní zkoušky a neudělovat titul JUDr.

Výběrové řízení

Z prvního výběrového řízení, které vedení fakulty ukončilo počátkem června, se přihlásilo osm profesorů a docentů. Další výběrové řízení bude uzavřeno do poloviny července, jasno o konkrétním počtu nově nastupujících učitelů bude do konce července, nejdéle do poloviny srpna, řekla proděkanka Jánošíková.

Rektorka ZČU Ilona Mauritzová dnes důrazně požádala senát, aby se učitelé na fakultě domluvili a spolupracovali. "Situaci považuji za velmi vážnou z personálního hlediska. Není za pět minut 12, ale minutu po dvanácté," dodala.

Tento týden bude situaci řešit s děkanem a ředitelem odboru vysokých škol ministerstva školství. S ním chce konzultovat návrh akreditační komise a způsoby, jak situaci na fakultě řešit.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...