Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitelé českých škol se topí v papírování, ukázal průzkum

Věda

  6:15
PRAHA - Ředitele českých škol ve srovnání s jejich zahraničními kolegy více zatěžuje administrativa. Vyplývá to z výsledků mezinárodního průzkumu TALIS 2013, kde se v tomto ohledu umístila Česká republika na čtvrtém místě za Nizozemskem, Švédskem a Dánskem.

Generálka státních maturit. foto: Lidové noviny

Administrativní a ředitelské úkony včetně porad zabírají polovinu jejich pracovní doby. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala ředitelé vnímají zátěž především v duplicitních činnostech, protože musejí tytéž údaje vyplňovat opakovaně pro různé instituce. "Tuto situaci by pomohl vyřešit resortní informační systém, který by umožnil sdílet data," uvedl na středeční tiskové konferenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Příliš mnoho kontrol

Příprava tohoto systému je zatím v zárodku, z minulosti podle Zatloukala existuje studie proveditelnosti. Ale nemělo by to být jediné opatření, které by omezilo byrokracii spojenou s výkonem ředitelské funkce. "Na ministerstvu zároveň probíhá také audit právních předpisů," doplnil Zatloukal.

V průběhu uplynulého roku 94 procent ředitelů často nebo velmi často kontrolovalo školní dokumentaci a administrativní postupy. "Jedná se o nadprůměrný a v mezinárodním srovnání nejvyšší podíl," uvedla inspekce. Stejně vysoký podíl je pouze v Rumunsku, mezinárodní průměr tohoto faktoru činí 61 procent.

Zároveň málo prostředků

Ředitelé se cítí ve své činnosti omezeni především nedostatečnými finančními prostředky a rozpočtem školy, což uvedlo 93 procent z nich. Téměř devět z deseti uvedlo, že jejich práci omezují vládní nařízení a předpisy, a na třetím místě se v těchto faktorech umístila velká pracovní zátěž a odpovědnost. "To je dáno právní subjektivitou škol. Ředitelé totiž odpovídají nejen za pedagogický proces, ale také za všechny provozní záležitosti," poznamenal Zatloukal.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat