Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rybky v ceně zlata. Akvaristé představí divy

Věda

  13:00
TCHAJ-PEJ - Drobná krevetka, která tyrkysově světélkuje, anebo rybka s "lidskou tváří" a dlouhým ocasem. To jsou některé z novinek mezi akvarijními tvory, které se koncem tohoto týdne představí na tchajwanském akvaristickém veletrhu. Cena rybek je ovšem vyšší než kdyby byli ze zlata.

Krevetka Caridina cantonensis

Krevetka Blue Velvet, která tyrkysově září, byla vyšlechtěna z oblíbeného druhu s latinským jménem Neocaridina heteropoda, jenž má průhledné tělo a červenou hlavu. "Objevili jsme v těchto průhledných krevetkách geny modré barvy a pokusili jsme se je zesílit," řekl šlechtitel I Čch'-tchaj. "Po roce se modrá barva krásně ukazuje, ale samozřejmě je tu ještě prostor pro vylepšení," dodal.

Krevetka Neocaridina heteropoda

Dalším novým druhem, který I vyšlechtil, je "čokoládová krevetka", jež je křížencem mezi krevetkou kantonskou (Caridina cantonensis), krevetkou kantonskou poddruhu "včela" a původními tchajwanskými horskými krevetkami. U ní se už nyní objevuje hnědá barva, ale potrvá ještě šest až sedm let, než se geny stabilizují natolik, že výsledkem bude drobný, čokoládově zbarvený mořský živočich, uvedl I.

Tchaj-wan, tradiční vývozce akvarijních rybek
Na veletrhu se představí také drobné svítící rybky, u nichž bylo fluorescenčního efektu dosaženo genetickou modifikací - vpravením genů medúz a korálů. "Dorůstají jen maximálně dvou centimetrů, ale jejich těla září velmi jasně, už když jsou centimetr dlouhé," řekl šlechtitel rybky Lin Jü-chou. "Hodí se zvláště dobře pro malá akvária pro děti," dodal.

Tchaj-wan vyváží více než 80 procent akvarijních živočichů do zahraničí. Kdo by měl zájem o některou z novinek, musí ale sáhnout hodně hluboko do kapsy. Genotypy obou krevetek se v online aukci dražily za 16.000 tchajwanských dolarů (asi 9500 korun), a protože jedna krevetka váží méně než gram, jsou centimetr dlouzí tvorečkové dražší než zlato, které se dnes na světových trzích obchoduje za zhruba 1640 dolarů (28.800 korun) za unci (28 gramů).

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat