Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rychlá a levná komunikace v mobilu

Věda

  6:00
ICQ je v našich končinách velice populární a pro mnoho lidí se stal stěžejním komunikačním prostředkem na internetu. Tento tzv. Instant Messanger lze také snadno používat v běžném mobilním telefonu a ušetřit s ním spoustu peněz za SMSky.

K používání ICQ v mobilu stačí pár jednoduchých kroků. foto: Sony EricssonReprofoto

Abyste mohli ICQ provozovat ve svém telefonu, musí váš mobil podporovat Javu nebo mít otevřený operační systém. Javu dnes obsahuje drtivá většina přístrojů a rozhodně už to není výsada pouhé hrstky těch nejdražších mobilů. Než se pustíme do instalace, je nejprve potřeba vyřešit datovou konektivitu. Komunikace totiž probíhá prostřednictvím paketových přenosů (GPRS, EDGE, UMTS), tím pádem musíte mít definovaný přístup k internetu. Není třeba se ničeho obávat, nejedná se o nic složitého. U moderních přístrojů se přístupové body nastaví automaticky po vložení SIMkarty, dotované telefony od operátora je rovněž mívají přednastaveny. Přesto ale není od věci si vše zkontrolovat.  Najeďte proto ve svém mobilu do Nastavení a zde by měla být složka s názvem Připojení, Data, či něco obdobného. Zde si dejte vytvořit nový Přístupový bod, do něhož napíšete adresu APN, která se liší podle operátora. Máte-li O2 nebo Vodafone, zadej „internet“, v případě T-Mobilu napište do příslušné kolonky „internet.t-mobile.cz“. Ještě bude nutné vybrat správný datový nosič – paketová data (GPRS), kolonky jméno a heslo zůstávají prázdné. Jakmile dáte uložit, datový profil je nastaven a lze ho používat jako přístupový bod pro ICQ. Opravdu dbejte na to, abyste měli správně vyplněné APN: internet. Pokud byste totiž přistupovali přes APN: wap, spojení by vás vyšlo mnohem dráž.
Máte-li problém s nastavením datového účtu, navštivte stránku vašeho operátora, kde najdete přesný postup přímo pro konkrétní typ vašeho mobilního telefonu. Operátoři také většinou na svých stránkách nabízejí zdarma odeslání konfigurační SMSky, jež veškeré nastavení provede za vás. Pomoc zpravidla najdete i na webu výrobce mobilu.

Ceny za přenesený kB (vč. DPH)

O2

T-Mobile

Vodafone

0,238 Kč

0,07 Kč

0,05 Kč

Stažení prográmku
Nejlepší bezplatný ICQ klient v Javě je jednoznačně Jimm. Do mobilu ho dostanete nejsnáze přes vestavěný internetový prohlížeč. Pokročilejší uživatelé si ho mohou stáhnout ze stránek http://www.jimm.org/ do počítače, odkud provedou rovnou instalaci. My ale budeme postupovat tou snazší cestou, takže si otevřete internetový prohlížeč v mobilu a do kolonky adresa zadejte http://jimm.org a sledujte odkazy, které se na načtené stránce objeví.

V prvním kroku klikněte na nadpis Start download assistant, následně zvolte jazyk pro instalaci, výrobce svého telefonu: Nokia, Sony Ericsson, Motorola, atd. a konkrétní model. Předposledním krokem je výběr modulů, kde pro zjednodušení zvolte odkaz All modules.
Výhodou aplikace Jimm je fakt, že obsahuje mnoho místních lokalizací, tudíž můžete používat češtinu. Poté už následuje finální fáze - stažení aplikace. Přejděte na ikonku diskety s názvem Jimm jar file a v několika následujících krocích potvrď vše, na co se vás telefon zeptá. Program se automaticky nainstaluje a jeho zástupce se objeví v příslušné složce v menu mobilu, např. Hry a aplikace, Staženo, Programy apod.
Jimm - povedený IM klient
Po spuštění prográmku Jimm zvolte Možnosti a ve složce Účet vyplňte své ICQ číslo a přístupové heslo. V tuto chvíli se můžete zkusit připojit, přičemž telefon po vás bude chtít zvolit Přístupový bod, který jsme vytvářeli na začátku článku. Pokud jste však měli už nějaký přednastavený, můžete ho zvolit. Jen si dej pozor, aby se nejednalo WAPový profil. Jakmile se úspěšně připojíte ke svému ICQ účtu, komunikace bude probíhat obdobně jako na počítači. Můžete posílat zprávy přátelům z Contacts listu, vkládat smajlíky, měnit si statusy atd. Tato komunikace vyjde mnohem levněji než posílání klasických SMSek, neboť platíte jen za malé množství přenesených dat. Pro představu, cena hodinové intenzivní komunikace přes ICQ v mobilu se pohybuje v řádech jednotek korun, což je o mnoho levnější, než kdybyste posílali SMS zprávy. Vlastníte-li některý z neomezených datových tarifů, můžete být úplně v klidu, žádné poplatky navíc nezaplatíte.Kecálci pro chytré telefony
Majitelé smartphonů, ať už se jedná o přístroje s operačním systémem Symbian či Windows Mobile, mají na výběr hned z několika výborných IM klientů. Ty většinou podporují více komunikačních protokolů, například také poměrně hodně rozšířený MSN Messneger, Google Talk atd. Zde jsou odkazy na 3 z nich:

QIP

Výrobce: QIP
Cena: free
Platforma: Symbian S60, S60 3rd, Windows Mobile

+ zdarma
+ jednoduché ovládání
- méně funkcí
- chybí měřič přenesených dat

Agile Messenger

Výrobce: Agile Mobile
Cena: 990 Kč
Platforma: Symbian S60, S60 3rd, S80, UIQ2, UIQ3, Windows Mobile

+ posílání obrázků, Push to talk
+ široká kompatibilita
- cena
- ne vždy korektní zobrazení diakritiky

Slick

Výrobce: Lonely Cat Games
Cena: free
Platforma: Symbian S60, S60 3rd, UIQ2, UIQ3

+ zdarma
+ oznámení nové zprávy na hlavní obrazovce
- méně funkcí
- chybí historie zpráv

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!