Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rýhy na Marsu nemusela vytvořit voda, ale suchý led

Věda

  7:00
WASHINGTON - Rovné rýhy na písečných dunách Marsu zřejmě nevytvořila voda, ale nejspíš kusy zmrzlého oxidu uhličitého, takzvaného suchého ledu, sjíždějící při tání na plynových polštářích. Podle serveru americké kosmické agentury NASA k tomuto možnému závěru dospěli vědci při studování snímků pořízených z oběžné dráhy kolem rudé planety.

Americké vozítko Curiosity našlo na Marsu stopy po vodě. foto: ČTK

Tyto lineární rýhy s vyvýšenými valy po stranách bývají dlouhé od několika set metrů až do 2,5 kilometru a jsou široké několik metrů. Na rozdíl od struh vymletých tekoucí vodou na Zemi a možná na Marsu nekončí žádnou sutí. Na jejich konci jsou místo toho jámy.

O možné nálezu vody na Marsu jsme psali:

"Stékající voda s sebou nese suť, která se dole vějířovitě usazuje," vysvětlila vědecká pracovnice Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Serina Diniegaová. "V lineárních rýhách nepřenášíte materiál. Vyrýváte brázdu vytlačováním materiálu do stran."

Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. (rok 2013)

Záběry získané ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) během marsovské zimy ukazují písečné duny pokryté zmrzlým oxidem uhličitým. Rýhy se objevují na snímcích stejného místa pořízených během marsovského jara. Na některých jsou v brázdách dokonce patrné jasné objekty, které by podle předpokladu vědců mohly být právě odlomené kusy suchého ledu.

Jako pohyb vznášedla

Podle této nové hypotézy jámy na konci rýh vytvořily bloky suchého ledu, který se poté, co dorazil až dolů, zcela vypařil a nic po něm nezbylo.

Sjíždění suchého ledu po svahu duny podle vědců připomíná pohyb malého vznášedla. Zmrzlý oxid uhličitý se totiž při tání okamžitě mění z pevného skupenství na plynné. Vznikají tak plynové polštáře, po nichž se bloky snášejí dolů.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...