Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Samice umějí „třídit“ spermie

Spermie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie | foto: Reprofoto

PRAHA Vědci poznávají mechanismy umožňují samicím vybrat samce, který se stane otcem i v případě, že dojde k páření s více jedinci.

Po páření samice zaregistruje přítomnost spermií ve svých pohlavních orgánech a reaguje na ně. K tomuto překvapivému odhalení dospěl tým britských a španělských biologů vedený Alirezou Fazelim z University of Sheffield.

V zaměřovači teplo a vůně

To, že se vajíčko a spermie nakonec střetnou a dojde k oplození, je malý zázrak přírody. Vajíčko patří k největším buňkám savčího těla. Přesto jeho objem nepřesahuje tisícinu krychlového milimetru. Spermie je 165 000krát menší.

V rozlehlých prostorách samičího pohlavního ústrojí by se obě pohlavní buňky beznadějně ztratily, kdyby o sobě vajíčko nedávalo vědět. Místo, kde se vajíčko nachází, je o něco málo teplejší. Spermie tento rozdíl v teplotách vycítí a vydají se za zdrojem tepla. V blízkosti vajíčka už tepelná čidla spermie nemají potřebnou rozlišovací schopnost a spermie začne „čichat“ molekuly, které vajíčko uvolňuje do okolí. Neomylně zamíří za molekulami, které jí „voní“.

Přirovnání k čichu je namístě, protože spermie nese na svém povrchu podobné molekuly, které jsou v čichových buňkách určeny k zachycení vůní a pachů. Čím vajíčko spermiím „voní“, není zatím jasné.

K oplození dochází v horní třetině vejcovodu, kde se vajíčka střetávají se spermiemi. Se vstupem spermií se činnost vejcovodu dramaticky mění. V jeho buňkách se budí některé geny, zatímco jiné naopak usínají. Podle toho se mění i spektrum bílkovin v tekutině, která vejcovod vyplňuje. Některé bílkoviny se nově objeví, jiné zmizí. Dalších bílkovin významně ubude nebo naopak přibude.

To všechno má podle Alirezy Fazeliho a jeho kolegů jediný účel: Připravit prostředí vejcovodu pro oplození vajíčka a pro následný vývoj vzniklého zárodku.

Spermie jsou samičímu organismu cizí a ten by na ně měl zaútočit imunitním systémem. O navození imunitního příměří se zřejmě postará samice, která v reakci na přítomnost spermií utlumí činnost imunitní obrany. Samice může svou vládu nad produkcí bílkovin ve vejcovodu využít i jinak. Pokud se pářila s několika samci, může pozměnit podmínky v pohlavních orgánech tak, aby v soutěži o oplození vajíčka výrazně stoupla šance na vítězství spermií toho nejlepšího nápadníka.

„Na základě pozorování z volné přírody víme, že se samice některých druhů savců páří s více samci a mohou si pak z jejich spermií do jisté míry vybírat. Názorným příkladem jsou paviáni. Během jediného pohlavního cyklu se samice může pářit s několika samci a přesto bývá otcem mláděte stále jeden a tentýž samec. Teď začínáme tušit molekulární mechanismy, kterými toho může samice dosáhnout,“ vysvětluje Alireza Fazeli.

Objev najde praktické uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Jedním je bezesporu léčba lidské neplodnosti oplozením vajíček ve zkumavce. Při něm se potkávají vajíčka i spermie v živném roztoku mimo tělo nastávající matky. Šance na oplození a následný zdárný vývoj embrya by jistě stouply, kdyby se podařilo zjistit, které bílkoviny ve vejcovodu oplození svědčí. Lékaři by je mohli přidávat do živných roztoků pro oplození ve zkumavce.

O výsledky zveřejněné v časopise Journal of Proteome Research se zajímají i odbornici na chov hospodářských zvířat a experti na zvířecí biotechnologie. Při umělé inseminaci jsou samice hospodářských zvířat oplodněny spermatem, které bylo předtím podrobeno různým procedurám, např. zmražení a skladování v tekutém dusíku. Je možné, že takové spermie už nevysílají do pohlavních orgánů samice ty správné signály a vejcovod na ně správně nereaguje. To může v některých případech výrazně snížit naději na úspěch.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...