Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šampiony nedělá genetika

Velká Pardubická - dostihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Pardubická - dostihy | foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Kvalitní strava, dobrý trénink a zkušený trenér jsou při chovu dostihových koní podstatně důležitější než zvučná jména rodičů. Milionové částky investované do dostihových šampionů se málokdy adekvátně projeví na úspěšnosti potomstva.

Podle studie otištěné v časopise Biology Letters jen zhruba deset procent sumy, kterou dostihový kůň za život vydělá, lze připsat vlivu dědičnosti.

Evoluční biologové Alastair Wilson a Andrew Rambaut z University of Edinburgh prozkoumali záznamy o životě a úspěších několika tisíc dostihových koní. Měli k dispozici data 554 hřebců, kteří se v minulosti či v přítomnosti účastnili dostihů a současně byli využíváni pro chovné účely. Díky tradiční britské vášni pro dostihy mohli výzkumníci vyhledat záznamy o výši výher mnoha generací předků těchto koní. Prošli záznamy až do roku 1922 a vytvořili tak databázi zahrnující 4476 koní.

Peníze měřítkem i prostředkem
Vědci porovnávali počty vítězství, výši získaných prémií a sumy, které si majitelé účtovali za připuštění. Podle očekávání se prokázalo, že potomek drahého hřebce vyhrává během života větší částku než zvíře s méně ušlechtilým rodokmenem. Ovšem genetika nehrála zdaleka hlavní roli.
„Dobré geny se sice dají koupit, ale nejsou nezbytně spojeny s nejvyšší cenou. Mnohem větší vliv má zřejmě skutečnost, že chovatel, který si může dovolit zaplatit vysokou sumu za připuštění své klisny, také hříběti zajistí lepší podmínky a trénink,“ řekl Alastair Wilson britské BBC.

Vliv prostředí je dominantní. Typ výživy, kvalita tréninku koně, závodní taktika a schopnosti žokeje v součtu ovlivňují výši celoživotních výher z 91,5 procenta. Na genetiku zbývá „pouhých“ osm a půl procenta.

Chovatelé v různých dobách neváhali utratit vysoké sumy za možnost připustit svou klisnu s fenomenálním hřebcem. Například potomka nejslavnějšího koně 19. století, hřebce St. Simona, získal jen ten, kdo zaplatil tehdy astronomickou částku 500 liber. A zdá se, že majitelé hříbat velké investice nelitovali. St. Simonovi potomci vyhráli celkem 17 klasických anglických dostihů. Neprotiřečí takové případy závěrům studie?

Z hlediska chovatele se méně než desetinový podíl na budoucím úspěchu může zdát malý. Ovšem pro biology jde o překvapivě vysoké číslo. V přirozených podmínkách přežití živočichů často záleží víc na náhodě než na schopnostech a tomu také zvířata přizpůsobují svou rozmnožovací strategii. V divoké přírodě vliv dědičnosti ovlivňuje přežití jedince jedním až dvěma procenty, uvádí Wilson. Ve světě, kde je cesta k úspěchu jasně definovaná a triumfy snadno měřitelné, se kvalitní geny rodičů mohou prosadit výrazněji. Ale ani v těchto ideálních podmínkách nepřeváží vliv prostředí.


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...