Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Satelit ROSAT dopadl na Zemi. Kam, se neví

Německý satelit Rosat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý satelit Rosat | foto: ČTK

BERLÍN Vysloužilý německý satelit Rosat vstoupil dnes časně ráno do atmosféry a zamířil k Zemi. Němečtí odborníci zatím nevědí, zda celý objekt na této cestě shořel, nebo zda některé jeho části dopadly na zemský povrch. Předpokládají, že jasno bude až během několika dnů.

Německé středisko pro letectví a vesmír (DLR) informovalo, že satelit do atmosféry pronikl mezi 03:45 SELČ a 04:15 SELČ. Přesnou dobu nelze určit, neboť spojení s umělou družicí bylo přerušeno v okamžiku, kdy jí k hranici atmosféry zbýval zhruba půlhodinový let dlouhý 20 tisíc kilometrů.
Satelit by měl z větší části shořet při průletu atmosférou, několik částí ale patrně vysokou teplotu vydrží.

DLR odmítl potvrdit spekulace, že satelit se rozpadl na několik částí, které skončily někde v Asii či v Indickém oceánu. "Během několika dnů vyhodnotíme údaje od našich partnerských agentur," uvedl představitel DLR.

Odborníci předpokládali, že na Zemi by mohly dopadnout zhruba tři desítky částí dvouapůltunového satelitu. Předem ovšem vyloučili, že by trosky mohly zatáhnout Evropu, Afriku a Austrálii, a za nepatrnou označili pravděpodobnost, že družice způsobí větší škody.

Satelit o velikosti dodávkového automobilu byl vyslán do vesmíru v červnu 1990 s úkolem zkoumat rentgenové záření, které atmosférický obal Země filtruje. Do řídícího střediska poslal mimo jiné snímky Měsíce, mlhoviny Andromeda a poprvé zaznamenal rentgenové záření z komet. Místo plánovaných 18 měsíců byl ROSAT v provozu plných devět let.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....