Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfem Akademie věd bude Jiří Drahoš

Věda

  13:11
PRAHA - Akademický sněm zvolil novým šéfem Akademie věd fyzikálního chemika a jejího dosavadního místopředsedu Jiřího Drahoše. O post šéfa akademie se Drahoš utkal s ředitelkou Ústavu experimentální medicíny, fyzioložkou Evou Sykovou. Drahoš získal drtivou většinu hlasů a vyhrál v poměru 188 ku 27.

Novým předsedou AVČR by měl být Jiří Drahoš. foto: Lidové noviny

Členové Akademického sněmu argumentovali tím, že má chladnější přístup a bude s to udržovat korektní vztahy s představiteli různých politických stran.

Podle některých soudů členům vadí, že Syková dává najevo snahu Akademii věd podstatně zmodernizovat.

Volbu sněmu ještě projedná vláda a navrženého kandidáta předá ke jmenování prezidentovi Václavu Klausovi. Funkci převezme od nynějšího předsedy Václava Pačese na březnovém zasedání Akademického sněmu, který se bude konat v březnu příštího roku.

Kdo je Jiří Drahoš?
Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů Akademie věd.

Tři roky je už místopředsedou akademie s odpovědností za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Zaměřuje se na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.

V čele akademie se chce zaměřit na koncepční spolupráci s vysokými školami ve výzkumu a inovacích. Rozšířit chce působení špičkových zahraničních vědců v ústavech a zajistit vyšší účast pracovišť akademie v mezinárodních projektech.

Akademický sněm, který volí předsedu, je nejvyšším samosprávným orgánem akademie. Má 258 členů, z toho 189 interních, ředitelů pracovišť akademie a volených zástupců pracovišť. Mezi 69 externími členy jsou zastoupeny státní orgány, vysoké školy, průmysl, obchodní kruhy, banky i významní domácí a zahraniční vědci.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ – POZEMNÍ STAVBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Mohlo by vás zajímat