Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Severní magnetický pól se přesouvá čím dál rychleji k Sibiři

Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Země | foto: Shutterstock

WASHINGTON Severní magnetický pól Země, který využívají navigační systémy všeho druhu, se pohybuje podstatně rychleji než dřív a míří od Kanady k Rusku. Zrychlení pohybu pólu přimělo vědce, aby proti plánům o rok dříve aktualizovali Světový magnetický model. Informovala o tom agentura AFP.

Magnetické póly - které se neshodují s póly geografickými - jsou součástí magnetického pole, které se tvoří kolem vnějšího zemského jádra z rozžhaveného železa a niklu.

O jejich „toulavé“ povaze vědí vědci už dlouho. Právě proto vydávají každých pět let aktuální Světový magnetický model, který se využívá pro námořní a leteckou navigaci či pro kompasy v chytrých telefonech.

Severní magnetický pól, který v roce 1831 objevil badatel James Clark Ross v kanadské části Arktidy, se od konce 19. století posouvá směrem k ruské Sibiři. V 90. letech minulého století se rychlost jeho pohybu začala zvyšovat a z tehdejších zhruba 15 kilometrů ročně vzrostla na současných 50 až 55 kilometrů za rok. Nedávno se severní magnetický pól přehoupl na východní polokouli.

Proč se přesouvá?

Posun magnetického pólu je způsoben pohybem tekutého železa a niklu ve vnějším jádru naší planety. Důvod zrychlení pohybu severního magnetického pólu v posledních letech ale zůstává pro vědce zatím záhadou.

Rychlost pohybu severního magnetického pólu je nyní tak vysoká, že při používání posledního Světového magnetického modelu z roku 2015 začaly být navigační chyby již nepřijatelně velké. Vědci se proto rozhodli nečekat do plánované aktualizace v roce 2020 a v pondělí vydali model nový.

„Vzhledem k neočekávaným změnám v arktické oblasti“ byla aktualizace modelu publikována o rok dříve, uvedlo v prohlášení americké národní středisko pro informace o životním prostředí (NCEI). Podle střediska by nynější Světový magnetický model měl vydržet do příštího roku, kdy bude znovu upraven na základě nejnovějších údajů.

Magnetické pole Země se vytváří elektrickým proudem, který vzniká třením při rotaci vnějšího polotekutého zemského jádra, jež se nachází mezi pevným vnitřním jádrem planety a zemským pláštěm.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....