Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Školy čekají od září změny: inkluze, jednotné přijímací zkoušky a vyšší platy

Studenti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti (ilustrační foto) | foto: MAFRA - Václav Šlauf

PRAHA Nový školní rok přinese zavedení inkluze, jednotné přijímací zkoušky na střední školy i vyšší učitelské platy. Novela školského zákona zavádí v nadcházejícím školním roce 2016/2017 poměrně razantní změny. Další proběhnou v následujících letech. Na jaké novinky se mají žáci, studenti a jejich učitelé připravit?

Omezení zvláštních škol neboli inkluze

Zřejmě nejdiskutovanější změnou je inkluze. Téma společného vzdělávání zdravých a handicapovaných dětí vyvolalo v uplynulém školním roce hodně emocí.

Realita ale nejspíš nebude tak dramatická. Mnoho postižených dětí chodí do běžných základních škol už nyní. Ve školním roce 2014/2015 se v běžných třídách vzdělávalo 1415 dětí s lehkým mentálním postižením.

Od letošního září budou mít ovšem základní školy, které takové děti ve svých běžných třídách vzdělávají, nárok na podporu, kterou předtím neměly. Do tříd by se také mělo dostat více pedagogických asistentů.

Nezmizí ani školy speciální. Děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením se v nich budou nadále učit podle upravených rámcových vzdělávacích programů. Základní školy praktické budou nyní fungovat pod poněkud krkolomným označením „základní školy podle paragrafu 16“.

Chodit do nich budou děti s lehčím postižením, kterým nebudou stačit podpůrná opatření běžných základek. Zařazeny sem ovšem mohou být pouze na žádost rodičů a se souhlasem školského poradenského zařízení.

Přijímačky na střední školy budou konečně jednotné

Projít jednotnými přijímacími testy z českého jazyka a matematiky budou nyní muset všichni uchazeči o středoškolské studium. Zatímco v uplynulém školním roce se k jednotným testům z dílny společnosti Cermat přihlašovaly školy dobrovolně (a přihlásila se jich zhruba polovina), od letoška dostanou výjimku jen konzervatoře a školy s talentovou přijímací zkouškou.

Ministerstvo školství chce tímto krokem zajistit srovnatelnou úroveň budoucích studentů a zároveň získat zpětnou vazbu o jejich schopnostech a vědomostech.

Neznamená to ale, že by už ředitelé škol neměli na průběh přijímacího řízení vliv a nemohli si budoucí studenty vybírat. Stále budou moci určit i vlastní, v praxi leckdy přísnější kritéria pro přijetí.

Povinná zkouška má tvořit minimálně polovinu z celkového hodnocení, zbylé body mohou děti získat v testech, které si vypracuje sama škola, v přijímacích pohovorech, za vysvědčení nebo za dobré výsledky v olympiádách a soutěžích.

Spoléhat se jen na státní přijímačky odmítají především prestižní gymnázia s vysokým přetlakem kvalitních uchazečů, pro které jsou jednotné testy nevyhovující.

Hodnocení maturitních prací nejspíš zpřísní

Hodnocení maturitních písemných prací neboli „slohovek“ se vrací ze škol zpět do centrály Cermatu. V roce 2013 se přitom kompetence posuzovat slohy maturantů přesunula z Cermatu ke školám, tedy k pedagogům, kteří autory prací osobně znali.

Cermat ale začal poukazovat na jejich neobjektivitu a nedostatečnou přísnost. Mnoho studentů totiž procházelo takzvaně s odřenýma ušima. Jejich učitelé podle Cermatu záměrně hodnotili velmi slabé práce hraničním počtem bodů tak, aby ještě prošly.

Externí hodnotitelé by přitom tytéž práce označili za nedostatečné, jak se ostatně ukázalo, když Cermat nechal část slohů na zkoušku přehodnotit.

Zatímco při posuzování školními češtináři neobstálo pouhých 1,8 procenta maturantů, nezávislí externisté vyhodnotili tytéž práce jako nedostatečné v deseti procentech případů.

Jak to bude s povinnou maturitou z matematiky? Co se změní na vysokých školách? A které děti budou školky přijímat povinně?

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

Přišel jsem o firmu, žena spáchala sebevraždu, děti jsou v depresi, ale žiju! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...