Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sladkosti lákají víc než kokain

Věda

  8:30
PRAHA - Evoluce dala zvířatům do vínku pro přežití výhodnou lásku k cukru. Lidem pokrok tuto výhodu změnil v prokletí.

My myši ze stanice ZOO. foto:  Šimon, Lidové noviny

Potkani v laboratoři Serge Ahmeda na univerzitě ve francouzském Bordeaux čelili hned dvěma silným pokušením. Stisknutím jedné páky si mohli přes voperovanou tenkou hadičku vstříknout do žíly dávku kokainu. Když stlačili tlapkou druhou páku, otevřela se jim na 20 sekund napáječka se sladkým roztokem. Ahmeda a jeho tým zajímalo, čemu dají potkani přednost.

Kokain patří k tvrdým drogám. Zvířata si na něj rychle vytvoří návyk a stanou se z nich narkomani. Potěšení z příjemně sladké chuti se zdá ve srovnání s návykem na kokain celkem nevinnou slabostí. Výsledky experimentů zveřejněné v časopise PLoS ONE však vypovídají o něčem jiném. Potkani upřednostňují sladkou chuť před kokainem.

Zdaleka to neplatilo jen pro potkany, kteří se potkali s kokainem poprvé v životě. Sladkému nápoji dávala přednost i zvířata, která dostala dávku kokainu a byla „zfetovaná“. Na sladký nápoj přešli z kokainu dokonce i potkani-narkomani, u kterých vědci vypěstovali závislost opakovaným podáváním kokainu.

Ani šestinásobné zvýšení dávky kokainu nepředstavovalo pro potkany pokušení, pro jaké by byli ochotni se sladkého nápoje vzdát. Potkany určitě nepřitahovaly kalorie obsažené ve slazeném nápoji, ale jeho chuť. To se ukázalo v experimentech, v kterých potkani dávali před drogou přednost nápoji ochucenému kaloricky „prázdným“ umělým sladidlem.

Experimenty Ahmedova týmu odhalily sílu naší vášně pro sladké. V přírodě jsou cukry poměrně vzácné a nikdy se nevyskytují ve velkém množství. Jsou však velmi bohaté na snadno využitelnou energii, a tak je pro živočichy výhodné, aby po sladké chuti cukrů doslova pásli.

Evoluce je k tomu dokonale vybavila. Chuťové buňky jazyka jsou vysoce citlivé na sladkou chuť a v mozku vyvolává konzumace sladké potravy velice příjemné pocity.

Extrémní slabost pro sladké představovala pro naše předky dlouho velkou výhodu. Pravěcí lidé a jejich předchůdci zařazovali díky ní do svého jídelníčku vydatné zdroje kalorií, jako je zralé ovoce nebo med divokých včel. S nástupem civilizace nás ale slabost pro sladké vehnala do pasti osudové závislosti. Lidé se naučili získávat cukry v čisté formě a vyrábějí je ve velkém.

V současné nabídce potravin defiluje široká plejáda sladkých pokrmů a nápojů. Jejich konzumace zajišťuje mozku naladěnému na požitek z malých porcí cukru tak silný stimul, že není těžké si vypěstovat závislost na cukrech.

Sladké nápoje a jídla se ve světle experimentů francouzských vědců jeví jako „tvrdá droga“.

To vysvětluje, proč mají lidé takové potíže s dodržováním doporučení lékařů, podle kterého bychom ve formě čistých cukrů neměli pokrývat svou energetickou spotřebu z více než šesti procent. Dodržování takové diety se u některých lidí navyklých na velké dávky cukru dá přirovnat k abstinenci narkomanů, kuřáků či alkoholiků.

Podle Serge Ahmeda může současná posedlost lidstva sladkým bránit většímu rozšíření tvrdých drog. Ti, kdo mlsají, už svou drogu mají, a jinou proto nehledají.

Cena za tuto ochranu je však vysoká. Kromě vysokého výskytu zubního kazu platíme za vášeň pro sladké i obezitou a následně kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou nebo nádorovými onemocněními.
Autor:
Témata: kokain, cukr, nápoj, Bordeaux

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat