Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Slavné svitky nejsou z Kumránu

Věda

  13:52
PRAHA - Archeologické nálezy zpochybňují původ proslulých svitků od Mrtvého moře. Podle posledních výzkumů totiž osídlení považované za místo vzniku rukopisů totiž nebylo klášter, ale hrnčířská manufaktura.
Hliněná nádoba (ilustrační foto)

Hliněná nádoba (ilustrační foto) foto: Reprofoto

V roce 1948 oběhla svět zpráva o nálezu svitků starých dvě tisíciletí. K objevu starobylých textů obsahujících mimo jiné knihy Starého zákona, došlo v Palestině, na břehu Mrtvého moře. Ovšem odborníci nepřijali tento objev jednoznačně. Panovaly obavy, že může jít o padělky.

Když se pravost záznamů potvrdila, zavládlo mezi veřejností i experty velké vzrušení. Rozsáhlý materiál totiž poskytl možnost srovnání se základními texty judaismu a křesťanství. Až do doby objevu svitků z Kumránu se za nejstarší hebrejský rukopis Starého zákona považoval text obsažený v Codexu Leningradensis z roku 1054, tedy o víc než tisíciletí mladší.

Svitky přečkaly dvacet století v jeskyních, z nichž některé se změnily v knihovny. Svazky zde jejich majitelé ukryli pravděpodobně během velkého židovského povstání v sedmdesátých letech prvního století.

Písaři v hrnčířské manufaktuře?
Při archeologických pracích, které následovaly po objevu prvních svitků, odkryl nedaleko jeskyní v lokalitě Kumrán francouzský dominikánský mnich Pere Roland de Vaux osídlení, které si spojil se starověkou sektou esejců. O té se zachovaly zmínky v dílech Josefa Flavia, římského historika Plinia i Diona Chrysostoma. Dovedly ho k tomu některé společné body ve spisech starověkých autorů a v textech z jeskyní.

Podle de Vauxe vznikly svitky právě v Kumránu a autory byli esejci. Jeho stanovisko se posléze prosadilo, i když část badatelů v Kumránu neviděla středisko sekty, ale spíš sídlo bohatého rodu či velký opevněný statek. Dva izraelští archeologové, kteří zkoumají kumránskou lokalitu více než deset let, nyní přišli s tvrzením, že soubor staveb sloužil jako hrnčířská dílna. Jiccak Magen a Juval Peleg z Izraelského památkového úřadu vydali o svém objevu knihu a informovali o něm také v odborném tisku.

Magen a Peleg objevili na místě hrnčířskou pec, neporušené nádoby i odhozené zmetky a tisíce úlomků keramiky. V opuštěných vodních nádržích archeologové našli velké zásoby hrnčířské hlíny, uvádí New York Times.

Kumrán dodával jen „obaly“
Nález naprosto neobvyklého přívodu vody tezi o hrnčířské výrobě v Kumránu potvrdil. De Vaux se domníval, že některé nádoby sloužily k židovským rituálním koupelím, žádná stavba v oblasti však podobný systém nemá.

„Spojení mezi jeskyněmi se svitky a Kumránem je jen hypotetické, postrádá jakékoli archeologické podklady,“ napsal Magen v časopise Biblical Archaeology Review.

Kumrán byl v prvním století před naším letopočtem pravděpodobně opevněným místem, součástí řetězu pevnůstek na východní izraelské hranici. Poté se na jedno století stal střediskem hrnčířské výroby. Osídlení zničila v roce 68 našeho letopočtu při potlačování židovského povstání římská vojska.

I když polemika kolem původu svazků určitě nekončí, je nyní pravděpodobné, že esejská komunita na místě nikdy nesídlila a autory vzácných památek je třeba hledat jinde. Přesto spojení mezi Kumránem a vzácnými texty existuje. Většina svitků byla uchovávána v hliněných nádobách a ty podle Jiccaka Magena z kumránských dílen skutečně pocházejí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!