Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Spor o vedení oddělení: vědci z IKEM se obviňují z plagiátorství

krysa - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy krysa - ilustrační | foto: Reprofoto

PRAHA Dva mladí vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) předložili dnes novinářům výzkumné protokoly jako důkaz, že jsou autory práce o transplantaci střeva u potkanů. Jiří Froněk, který na stejné téma obhájil dizertaci, prý jejich práci opsal, z 30 stran výsledků jsou jeho tři.

Froněk nařčení z plagiátorství odmítl, bude se bránit u soudu. Také mladí vědci jsou připraveni se soudit, hlavně se ale chtějí obhájit před vědeckou komunitou. Ministerstvo zdravotnictví do sporu zasahovat nehodlá.

Spor o pravost obou prací vypukl v souvislosti s konkurzem na šéfa transplantační chirurgie IKEM. O místo se ucházel dosavadní přednosta profesor Miloš Adamec, do jehož týmu patří Ivan Matia a Peter Baláž - dva mladí vědci ze Slovenska, a Froněk, který se vrátil do ČR po několikaletém působení v Británii.

Ředitel IKEM Jan Malý řekl, že rozhodnutí o vítězi konkurzu odložil, až dostane vyjádření olomoucké lékařské fakulty, kde Froněk práci obhájil.

Originalitu obou prací má prověřit také Česká lékařská komora. Malý rozhodne o vítězi, až dostane její stanovisko. Podle obou mladých vědců by se měly k oběma pracím vyjádřit i vědecká rada ministerstva zdravotnictví a vědecké rady lékařských fakult. Jsou připraveni obhajovat své autorství třeba i před vědeckými radami v Oxfordu či Cambridgi.

Okopírované grafy

Ivan Matia a Peter Baláž dnes na tiskové konferenci uvedli, že již předali doklady o svém autorství právníkům. Podle nich se Froněk dopustil podvodu.

Fyzicky prý nebyl přítomen experimentu, dostal jen k nahlédnutí výsledky, které si zkopíroval a použil je. Pod práci se pak podepsal a jen jim poděkoval za spolupráci. Prý přitom použil i snímky a grafy, které vytvořili oni, mají originály snímků.

"Spolupráci s kolegy ze Slovenska jsem nikdy nepopíral. Snadno se dá dokázat, že s výzkumem na potkanech jsem začal právě já," uvedl Froněk pro sobotní Právo. Matia a Baláž upřesnili, že experiment na potkanech dělali v letech 1998 až 2002 v Košicích.

Pochybnosti kolem konkurzu

Froněk již dříve Radiožurnálu řekl, že si téma dizertační práce zapsal v Praze v roce 1999 a obhájil ji v Olomouci v roce 2004. Baláž si podle něj téma výzkumu zapsal až v roce 2001 a práci obhájil v roce 2005 v Košicích.

Kolem konkurzu vyvstaly i pochybnosti, zda je vůbec platný. Ředitel IKEM podle prezidenta ČLK Milana Kubka nevyzval komoru, aby vyslala do konkurzní komise svého zástupce. Podle Malého tam ale její zástupce byl.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!