Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Studenti ČVUT budou spolupracovat s automobilkou Škoda

Automobilka Škoda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda - ilustrační foto | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto bude ve výzkumu a vývoji spolupracovat se studenty Českého vysokého učení technického (ČVUT). Studenti jedné z nejstarších technických univerzit v Evropě budou dojíždět do nového vývojového centra Škody v Boleslavi, kde se budou aktivně podílet na vzniku nových projektů. Automobilka tak získá kvalifikované zaměstnance do budoucna, řekl ČTK Jaroslav Machan z oddělení technického vývoje Škody.

Spolupráce se studenty univerzity je plánována v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech, zahrnuta bude i oblast celoživotního vzdělávání.

"Smlouva s ČVUT navazuje již na předchozí aktivity a řadu úspěšných společných projektů například v oblasti výzkumu a vývoje, vybavení laboratoří, odborných konferencí nebo studentských soutěží," řekl personální šéf Škody Klaus Dierkes.

Zvýší se tak atraktivita studia v technických oborech. "Studenti z ČVUT k nám již jezdí delší dobu a podle dotazníků jsou spokojeni. Cítí se být součástí vývoje nových věcí, které se týkají celého koncernu Volkswagen," řekl Machan.

Automobilka má sice v Boleslavi vlastní vysokou školu, ta je však zaměřena především na ekonomii a management.

Právě výzkumem a vývojem nových věcí chce automobilka, stejně jako celý koncern, překonat současnou hospodářskou krizi. Firma má sice v současné době zhruba 24.000 zaměstnanců, jen zlomek z nich jsou však kvalifikovaní odborníci.

"Ovšem ten počet se zvyšuje, v roce 1991 dělalo v technickém vývoji 600 lidí, dnes je to zhruba 1600 pracovníků," řekl Machan.

Spolupráce také počítá se zapojením expertů z automobilky jako externích vyučujících, poskytováním témat závěrečných studentských prací, včetně konzultací s odborníky, spoluprací na ročníkových projektech nebo poskytováním odborných praxí.

"Líbí se mi, že se Škoda nesnaží jen montovat výrobky, ale touto cestou zajišťuje také kvalifikovanou a těžkou práci pro studenty," řekl rektor ČVUT Václav Havlíček.

Škola má zhruba 24.000 studentů. Budou využívat prostory vývojového centra za téměř miliardu korun, které automobilka otevřela v prosinci.

Uplatnění v něm nacházejí například strojní a elektrotechničtí inženýři a dalších vývojoví specialisté, jejichž úkolem je zajistit potřebný výzkum nejen pro Škodu Auto, ale pro celý koncern Volkswagen.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...