Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti ČVUT budou spolupracovat s automobilkou Škoda

Věda

  15:12
MLADÁ BOLESLAV - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto bude ve výzkumu a vývoji spolupracovat se studenty Českého vysokého učení technického (ČVUT). Studenti jedné z nejstarších technických univerzit v Evropě budou dojíždět do nového vývojového centra Škody v Boleslavi, kde se budou aktivně podílet na vzniku nových projektů. Automobilka tak získá kvalifikované zaměstnance do budoucna, řekl ČTK Jaroslav Machan z oddělení technického vývoje Škody.

Automobilka Škoda - ilustrační foto foto: ČTK

Spolupráce se studenty univerzity je plánována v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech, zahrnuta bude i oblast celoživotního vzdělávání.

"Smlouva s ČVUT navazuje již na předchozí aktivity a řadu úspěšných společných projektů například v oblasti výzkumu a vývoje, vybavení laboratoří, odborných konferencí nebo studentských soutěží," řekl personální šéf Škody Klaus Dierkes.

Zvýší se tak atraktivita studia v technických oborech. "Studenti z ČVUT k nám již jezdí delší dobu a podle dotazníků jsou spokojeni. Cítí se být součástí vývoje nových věcí, které se týkají celého koncernu Volkswagen," řekl Machan.

Automobilka má sice v Boleslavi vlastní vysokou školu, ta je však zaměřena především na ekonomii a management.

Právě výzkumem a vývojem nových věcí chce automobilka, stejně jako celý koncern, překonat současnou hospodářskou krizi. Firma má sice v současné době zhruba 24.000 zaměstnanců, jen zlomek z nich jsou však kvalifikovaní odborníci.

"Ovšem ten počet se zvyšuje, v roce 1991 dělalo v technickém vývoji 600 lidí, dnes je to zhruba 1600 pracovníků," řekl Machan.

Spolupráce také počítá se zapojením expertů z automobilky jako externích vyučujících, poskytováním témat závěrečných studentských prací, včetně konzultací s odborníky, spoluprací na ročníkových projektech nebo poskytováním odborných praxí.

"Líbí se mi, že se Škoda nesnaží jen montovat výrobky, ale touto cestou zajišťuje také kvalifikovanou a těžkou práci pro studenty," řekl rektor ČVUT Václav Havlíček.

Škola má zhruba 24.000 studentů. Budou využívat prostory vývojového centra za téměř miliardu korun, které automobilka otevřela v prosinci.

Uplatnění v něm nacházejí například strojní a elektrotechničtí inženýři a dalších vývojoví specialisté, jejichž úkolem je zajistit potřebný výzkum nejen pro Škodu Auto, ale pro celý koncern Volkswagen.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat