Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studie očišťuje sestry

Věda

  9:34
PRAHA - Vědecká studie může pomoci odvrátit trest smrti, který hrozí šesti zdravotníkům obviněným v Libyi z úmyslného nakažení stovek dětí virem HIV.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. foto: Reprofoto

Před sedmi lety oběhla svět zpráva o zatčení pěti bulharských zdravotních sester a jednoho palestinského lékaře v Libyi. Tamní úřady je obvinily z toho, že záměrně nakazili virem HIV a hepatitidou C více než 400 dětí v nemocnici Al Fateh v Benghází. Motivem prý byla snaha „oslabit bezpečnost státu“. V roce 2004 byl nad obžalovanými vynesen trest smrti zastřelením. Libyjský nejvyšší soud sice nařídil nový proces, ale i v něm žalobce požaduje nejvyšší trest. Sestrám zatím nepomohla intervence západních politiků ani apel 114 držitelů Nobelovy ceny.

Přinesou molekulární hodiny svobodu?

Smrt zastřelením za nakažení čtyř stovek dětí virem HIV požaduje pro pět bulharských sester a palestinského lékaře libyjský žalobce. Proces je ale ovlivněn politickými motivy, tripoliské vedení se snaží zbavit odpovědnosti za katastrofální poměry v místních nemocnicích. Na stranu obžalovaných zdravotníků se postavil i mezinárodní tým expertů. Vědci s využitím metody „molekulárních hodin“ prokázali, že epidemie AIDS v nemocnici vypukla před březnem 1998, tedy před příchodem bulharského týmu do nemocnice v Benghází.

Zadrženým však svitla nová naděje. V časopisu Nature, který vychází dnes, publikovala mezinárodní skupina špičkových expertů studii, podle níž epidemie v bengházské nemocnici propukla ještě před příchodem zahraničního personálu.

Vědci zkoumali genetický „podpis“ virů HIV a hepatitidy C v krvi nakažených dětí s využitím tzv. metody molekulárních hodin. Jde o postup, který z počtu mutací odlišujících jednotlivé linie viru určuje, kdy který kmen vznikl.

Ke stanovení začátku epidemie posloužilo dvacet různých modelů. „Ve většině analýz vychází pravděpodobnost, že skupina virů z nemocnice Al Fateh pochází z doby po březnu 1998, téměř nulová,“ cituje studii, jejímž hlavním autorem je Oliver Pybus z Oxford University, agentura AFP. Březen 1998 je klíčové datum, protože teprve tehdy bulharští zdravotníci začali v nemocnici pracovat.

Virus HIV, jímž se děti nakazily, se jen mírně liší od podtypu CRF-02 AG, který je rozšířen v západní Africe. To znamená že byl do nemocnice zanesen přímo z tohoto regionu. „Rodokmen“ hepatitidy C zase ukazuje na šíření z Egypta a Kamerunu, což odpovídá hlavním směrům migrace. K nákaze při transplantacích došlo nejspíš vinou používání nesterilizovaných jehel.

Ve zpolitizovaných procesech však nemají vědecké názory velkou váhu. Libyjský soud již jednou odmítl expertizu vypracovanou spoluobjevitelem viru HIV Lucem Montagnierem a jeho kolegou Vittoriem Colizzim, podle jejichž úsudku epidemii zavinily špatné hygienické podmínky v nemocnici. Naopak vědeckou komunitou kritizovaný posudek tří libyjských expertů tvrdící, že k nakažení došlo úmyslně, se stal klíčovým bodem obžaloby.

Autor: