Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tanec prozradí sexuální kvalitu

Věda

  17:08
PRAHA - Zvířecí samci při námluvách předvádějí svoji velikost, barevnost a obratnost, aby upoutali partnerku. Existuje podobná souvislost také u lidí? Může být pro ženy atraktivnější partner, který dobře tancuje? A platí toto pravidlo i v opačném případě, kdy si muž vyhlíží vhodnou ženu?

Tanec prozradí sexuální kvalitu

Tyto otázky stály na začátku výzkumu, o němž informoval v časopise Nature William Brown z Rutgers University vNew Jersey.

Virtuální panáci na obrazovce
Svoji hypotézu odjeli vědci ověřit na Jamajku, jejíž obyvatelé jsou pověstní smyslem pro rytmus a zálibou v tanci. Více než 180 teenagerů vědeckému týmu postupně předvedlo minutovou ukázku v rytmu některé z populárních melodií. Všechny kreace nahrávala videokamera. „Jednotlivé záběry nám pomohly určit jak se při komplikovaných tanečních figurách pohybují ruce a nohy,“ vysvětluje Brown důvod natáčení.

Video: Jak vznikla animace tance
Video: Animovaný tanec
Video: Animovaný tanec


Ostatně tento postup není zas tak objevitelský. Podobně postupují sportovní trenéři, když se svými svěřenci rozebírají jednotlivé fáze rychlých pohybů třeba při skoku vysokém nebo vrhu diskem. Vědci však záznamy použili k vytvoření jakéhosi imaginárního tanečníka. Pohyby křepčícího člověka překopírovali do počítačové figuríny. Trochu připomínala dřevěného panáka s pohyblivými klouby.

„Nechtěli jsem, aby dobrovolníci a dobrovolnice určovali atraktivnost osoby podle tváře. Proto jsme pomocí počítačového programu vytvořili tuto bezpohlavní bytost“ říká Brown. Virtuálního panáka pak vědci předvedli na obrazovce. Diváci hodnotili atraktivnost tance a také měli určit pohlaví počítačového figuranta. V přehlídce získaly nejvíce bodů figuriny, které tančily pokud možno co nejvíce symetricky.

Ideální symetrie
„Všichni jsme jakoby naprogramováni na symetrii. Odchylky od pravidelného tvaru těla vnímáme jako signál špatného genu nebo skryté nemoci,“ říká William Brown.

Aby dostali panáci přesné míry sestavili vědci podrobnou „mapu“ každého živého tanečníka a tanečnice. Změřili jim délku horních a dolních končetin, prsty na rukou a chodidlech, vzdálenosti mezi kyčelním a kolenním kloubem a ke kotníku. Díky tomu odborníci zjistili, kteří účastníci pokusu jsou nejméně a nejvíce symetričtí.

Poznat pohlaví virtuální postavy se lépe dařilo ženám. „Jejich přesnější odhad je pochopitelný. Do vztahu i vytváření budoucí rodiny investují více, protože na ně obvykle připadne větší množství závazků a starostí při výchově potomků," komentuje výsledky William Brown.

Tanec ženám patrně sdělí informace důležité pro výběr partnera. Taneční kreace prozradí, jak člověk dokáže koordinovat pohyby nebo jak je temperamentní. Tyto schopnosti hrají určitou roli při sexu a v dávné minulosti byly zřejmě výhodné i při získávání potravy lovem.

Tým amerických vědců chce nyní zjistit, zda platí, že dobrý tanečník je zároveň dobrým, rozuměj spolehlivým, mužem. Připravují proto výzkum, který se zaměří na lidi středního věku.

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat