Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telefónica snižuje ceny za roamingová data a SMS

Evropa

  6:00
Nadnárodní společnost Telefónica S. A., pod níž spadá i česká Telefónica O2, představila novou nabídku snižující náklady na používání datových služeb i SMS zpráv při cestě do zahraničí.

Ilustrační foto. foto: MotorolaLidovky.cz

Datový roaming bude ve srovnání s cenami platnými před listopadem 2007 pro zákazníky ve Španělsku, Velké Británii, Německu, České republice a Irsku přibližně o 40 % levnější, přičemž náklady na odeslání textové zprávy odkudkoli v rámci Evropské unie klesnou maximálně na 0,32 EUR + DPH. Pokud tuto částku převedeme na české koruny, vyjde nám, že bychom za odeslání SMS zprávy z jakékoli země EU neměli zaplatit více jak 10 Kč. Pro srovnání: Dnes jedna SMSka ze zahraničí přijde u O2 na 11,90 Kč.

Dále Telefónica S. A. plánuje zavedení nového roamingového balíčku pro celosvětový přístup k datům za cenu odpovídající 1 EURu za megabyte (MB). Za paušální měsíční poplatek ve výši zhruba 50 EUR (1300 Kč) budou zákazníci moci v zahraničí využít 50 MB dat v síti kteréhokoli roamingového partnera. Tento balíček nabídnou ještě před prázdninami společnosti O2 a Movistar ve Španělsku. Součástí datových tarifů bude jak snížení ceny za MB, tak účtování poplatků na základě času. U nás, respektive u O2 v ČR by se tyto roamingové změny měly rovněž objevit v nadcházející letní sezóně. V tuto chvíli modrý operátor nabízí svým zákazníkům možnost aktivace roamingových datových balíčků od 2 do 50 MB. Nejvyšší zmíněná 50MB varianta stojí 1773 Kč, což je o několik stokorun více než u nově představeného datového balíčku.

Společnost Telefónica také plánuje zvýšení transparentnosti cen za datový roaming pomocí zavedení jednoduchých tarifních plánů a řady nástrojů na sledování využívání služeb. V současnosti mohou uživatelé notebooků sledovat využívání dat v reálném čase prostřednictvím aplikace Connection Manager. Všichni roamingoví zákazníci automaticky dostávají textové zprávy s informacemi o cenách volání v EU, navíc mohou získat zdarma informace o datových a SMS cenách v této zóně zavoláním na *134*#.

Autor: