Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tetřev si plete člověka se sokem v lásce

Věda

  6:20
ŘÍM - Tetřev hlušec poblázněný milostnou touhou považuje člověka za soka v lásce a útočí na něj. V době páření bylo v Itálii zaznamenáno několik takových případů neobvyklého chování tohoto ptáka. Tetřev hlušec patří k ohroženým druhům, píše italský deník La Repubblica.

Tetřev (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Takové chování a zároveň to, že tetřevům hrozí vyhubení, je dílem masové přítomnosti lidí v horách, uvádí biolog Luca Rotelli. Několik tetřevů hlušců se v autonomní provincii Trento pobláznilo, považovalo lidi za své rivaly a poklovalo je. Jde možná o ojedinělý případ v přírodě, kdy si zvíře domnělého sexuálního protivníka plete se svým druhem.

Čestný souboj

Nezvyklý čestný souboj tetřeva hlušce s člověkem může být krvavý a může skončit smrtí útočníka. Takový případ se stal v červnu 2014 u Monte Baldo v Trentu v jehličnatém a bukovém lese ve výšce 1200 metrů nad mořem. Výletník, který se bránil před nenadálým útokem, popadl silnou větev, tetřeva uhodil...a zabil.

Melancholický zpěv a povaha rváče. Ptákem roku se stala červenka obecná

Tetřevu hlušci, jehož sexuální vehemence inspirovala jeden film režiséra Carla Verdoneho, hrozí vyhubení. V přírodním parku Paneveggio-Pale di San Martino na severu Itálie usilují o jeho ochranu. Pták, který patří do čeledi tetřevovitých, je pozůstatkem poslední doby ledové ve čtvrtohorách. Přežil po dobu 10.000 let tak, že se uchýlil do hor, jež se staly jeho teritoriem.

Dnes však jeho další existenci ohrožuje člověk. Desetitisíce lidí, kteří každoročně hory navštěvují, ať už jde o turisty, lyžaře a další sportovce, většinou nevědí, jak se mají chovat. Jejich přítomnost narušuje hnízdění. Tetřeví slepice pak opouští hnízdo a potomstvo. A druh je tak ohrožen vymřením.

„Tetřev hlušec postupně mizí,“ potvrzuje Luca Rotelli. „Na 70 procent hnízd je ztraceno, buďto je zničí lišky nebo havrani, anebo jsou opuštěna kvůli člověku. V naší zóně žije asi sto samců a sto samic. Jedna samice snáší v průměru sedm vajec, ale 70 procent hnízd je ztraceno ještě dříve, než se vylíhnou mláďata. Tím samozřejmě úmrtnost nekončí: kuřata zahynou buď kvůli špatnému počasí nebo jsou sežrána. Naše sčítání ukazuje, že ze sedmi vajec, které slepice snesla v červnu, jí v srpnu v průměru zůstane 0,7 mláděte,“ uvádí.

Útoky na člověka

„Masová přítomnost člověka v horách kromě opuštění hnízd vede i k tomu, že tetřeva hlušce zmate milostná touha a zaútočí na člověka jako na soka v lásce. Každý rok se vyskytne několik takových případů. Předpokládáme, že toto nezvyklé chování vzniká z toho, že malý tetřev v prvních dnech svého života nikdy není s žádným samcem, který má ve srovnání se samicí velmi odlišné opeření. Tak se stane, že malý kohoutek neví, jak dospělý samec vypadá. Proto se mu často při setkání s člověkem stává, že ho mylně považuje za příslušníka svého druhu. A tak k němu i přistupuje: v době reprodukce na něho útočí, ale po zbytek roku se k němu přibližuje s přátelskými úmysly,“ uvádí Rotelli.

Přes tisíc mrtvých ptáků. Chilské úřady šetří záhadný úhyn

„Samozřejmě nejsme proti turistice, chceme, aby lidé hory navštěvovali. Je však třeba je informovat, jak se mají chovat v přírodě, kde žijí divoká zvířata. Tam, kde žije tetřev hlušec, je třeba držet se na označených cestách, mluvit potichu a psy vždy mít na vodítku. V případě, že člověk narazí na zmámeného tetřeva, nesmí se k němu přibližovat. Jediným řešením je držet se od něho alespoň na pár desítek metrů. Tetřev pak člověka nepovažuje za nebezpečného a uklidní se,“ říká Rotelli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!