Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

V Krkonoších začala kampaň za záchranu tetřívků

Tetřívek obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tetřívek obecný | foto: vnp/Wikimedia

ŠPINDLERŮV MLÝN Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) u Špindlerova Mlýna rozmístila první informační tabule, které upozorňují na výskyt kriticky ohrožených tetřívků. Zahájila tím aktivity, které mají přispět k záchraně tohoto druhu. ČTK to dnes sdělili zástupci národního parku.

Správa KRNAP spolupracuje na projektu se sousední Chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory, protože vědci považují populaci tetřívka za jizersko-krkonošskou. „Spolu se správou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jsme se, vzhledem k dramaticky klesajícím počtům tetřívků, rozhodli rok 2019 věnovat tématu tohoto krásného ptačího druhu v obou pohořích,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Tetřívek patří v současnosti mezi silně ohrožené druhy ČR, a to se ještě kolem roku 1950 vyskytoval na většině území. Současný stav v celé ČR se odhaduje na 330 až 380 samců.

Oblast Krkonoš a Jizerských hor je jednou z posledních dvou v ČR s relativně početnou populací tetřívka, druhou jsou Krušné hory. Třeba jen v Krkonoších počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 oproti roku 2001 klesl téměř o polovinu na 74 kohoutků. „Jsme sice dvě správy chráněných území, ale jde o jednu horskou oblast a populaci. Právě na populacích v Krkonoších, Jizerských a také Krušných horách závisí přežití druhu v celé ČR. Pokud nic neuděláme, druh v Krkonoších vyhyne kolem roku 2040,“ řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na rozcestnících v jizersko-krkonošském horském pásmu v oblastech s výskytem tetřívků má být v následujících měsících rozmístěno přibližně sto informačních tabulí, z toho asi 60 v Krkonoších. Budou turisty upozorňovat na to, že by se měli držet na turistických trasách, aby tetřívky nerušili. Jiné cedule budou správci parku dávat přímo do lyžařských stop, které vedou do zakázaných lokalit. „Tyto cedule budou přenosné a budou ve vizuálu dopravní zákazové značky s upozorněním, že vstupují někam, kde nemají co dělat,“ řekl ČTK Drahný.

Podle něj tetřívka na jeho zimovištích v karech ruší také skialpinisté a snowboardisté. „Pták v zimě nespí, ale snaží se pod sněhem přežít s minimálním výdejem nedostatkové energie. Každé vyrušení může stát tetřívka život. Každý jednotlivý úhyn pak podstatně oslabuje mizející populaci druhu,“ uvedl Drahný.

Součástí projektu bude také ekovýchovný program pro školy nebo rozšíření sortimentu suvenýrů s motivem tetřívka v infocentrech.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...