Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tuk - ochránce před tloušťkou?

Věda

  14:18
Představa, že tuková tkáň může nastartovat hubnutí, zní bláznivě. Ale není nesmyslná. Je však potřeba najít způsob, jak stimulovat aktivitu hnědého tuku.

Obezita foto: Reprofoto

Tloušťku si oprávněně spojujeme s nadměrnými tukovými zásobami. V tomto případě jde o tzv. bílý tuk, jehož další funkcí je zajištění tepelné izolace a který je důležitý i pro ochranu některých orgánů. Jeho množství stoupá, když je příjem energie v potravě větší než výdej.

Existuje však ještě jeden druh velmi podobné tkáně, tzv. hnědý tuk. Ten slouží jako nouzová zásobárna tepla. Jde o značně prokrvenou tkáň, jejíž buňky mají vysoký počet mitochondrií. Tyto tukové buňky dokážou energii v případě potřeby rychle uvolnit ve formě tepla. Hnědou tukovou tkání jsou bohatě vybavena malá zvířata s nedostatečnou termoregulací, například hlodavci. Pomáhá také tvorům, kteří dokážou hibernovat.

I lidští novorozenci mají nezanedbatelnou zásobu hnědého tuku. Je uložena především mezi lopatkami. Krátce po narození je to nejdůležitější termoregulační prvek. V průběhu dospívání hnědý tuk mizí, tvrdily učebnice.

V posledním čísle časopisu The New England Journal of Medicine vyšly hned tři nezávislé studie, které vnímání funkce hnědého tuku podstatně mění.

Jako automatický hořák
Vědci vedení Wouterem van Marken Lichtenbeltem z univerzity v Maastrichtu oznámili, že hnědý tuk se nachází i v tělech většiny dospělých. Obvykle přitom platí, že hubenější lidé mají této tkáně víc. Hnědý tuk se „prozradil“ v chladnu. Výzkumníci nejprve „označkovali“ 24 mladých mužů radioaktivní glukózou a následně celou skupinu vystavili teplotě 16 stupňů Celsia.

S využitím kombinace počítačové tomografie (CT) a pozitronové emisní tomografie (PET) mohli vědci sledovat aktivitu tkáně a změny vyvolané poklesem teploty. Vyšetření odhalilo zásoby hnědého tuku na krku, v oblasti hrudníku a břicha téměř u všech členů skupiny. Jeden z vědců fungování hnědé tukové tkáně přirovnal k zažehnutí hořáku topení. Bez nouzově dodané energie se v chladné místnosti musel obejít jen jeden muž.
 
Při opakovaném snímkování za pokojové teploty nebyl hnědý tuk vůbec viditelný. To neznamená, že by tato tkáň zmizela. Za běžných podmínek jen tělo jeho pomoc nepotřebuje, a proto nefunguje na plný výkon.

„Je vzrušující, že jsme tuto tkáň našli u tolika osob v tak rozmanitých místech těla,“ říká Marken Lichtenbelt.

Tým Ronalda Kahna z Harvard Medical School zahájil pátrání po hnědém tuku ve větším měřítku. Během tří let vědci prohlédli 1972 pacientů pozvaných na běžná vyšetření. Zjistili, že zhruba u každého dvacátého se hnědý tuk projeví i za běžné teploty. Častěji, v 7,5 procentech případů, se našel u žen. Mužů využívajících tuto energetickou zásobu byly jen tři procenta. Obecně lze říct, že s rostoucím věkem množství hnědého tuku klesá.

Proč mají tlustí smůlu
Třetí výzkumný tým vedený Svenem Enerbäckem z univerzity v Göteborgu hnědý tuk, lokalizovaný opět pomocí PET/CT snímkování, podrobil genetické analýze. Jeho „totožnost“ se potvrdila. Tkáň obsahovala například bílkovinu produkující teplo, která se v bílém tuku nevyskytuje.

Kahn potvrdil zjištění první studie, že aktivita hnědého tuku je vyšší u hubených lidí. Proč obézní lidé mají méně hnědé tukové tkáně? To zatím nikdo neví. Příčinou může být to, že vzhledem k lepší izolaci zajišťované vrstvami bílého tuku nepotřebují tolik zahřát. Když se na problém podíváme z druhé strany, nelze vyloučit, že někteří hubení mají záviděníhodnou postavu díky tomu, že jim hnědý tuk pomáhá pálit nadbytečné kalorie.

Nové studie otevírají netušené možnosti, jak bojovat s obezitou. Pokud by se povedlo stimulovat aktivitu „hodného“ hnědého tuku, mohli by se tlouštíci dočkat léčby, díky níž by vrstvy bílého tuku mizely bezbolestně.