Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Učitelé by mohli být bakaláři s pedagogickým kurzem, navrhuje NERV

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Národní ekonomická rada vlády (NERV) chce vládě navrhnout, aby učitelům stačilo jen bakalářské vzdělání a pedagogický kurz. Zástupci rady to uvedli na dnešním semináři s tím, že za katedry by mělo zamířit víc odborníků z praxe.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom podporuje kvalifikované kantory s magisterským titulem, ti dostali letos přidáno. NERV zároveň navrhuje, že by se měla povinná výuka jazyků omezit jen na angličtinu, ostatní jazyky by byly volitelné.

"Vazba mezi skutečnou kvalitou učitele a jeho formálním vzděláváním je malá," řekl dnes novinářům s odkazem na zahraniční studie Daniel Münich, který je podepsán pod materiálem NERV ke školství.

Magisterské vzdělání je prý nezbytné pouze u učitelů na 1. stupni ZŠ, ředitelů škol a odborných pedagogů. Ostatním vyučujícím by prý stačily krátké pedagogické kurzy jako nástavba bakalářského studia jakéhokoliv směru, tedy nejenom pedagogiky. To by prý mělo za katedry přivést více odborníků z praxe. Více praktické výuky by však během studia měli absolvovat i posluchači pedagogických fakult.

Místo dalších jazyků ekonomie a finance

"Já bych ne úplně snižoval laťku," reagoval na dnešní závěry NERV ministr školství Dobeš. Ten naopak od letošního ledna přidal kvalifikovaným učitelům 2,1 miliardy na platy, což mělo ostatní pedagogy motivovat k dodělání vzdělání. S návrhem posílit praktické vyučování na pedagogických fakultách ale souhlasí.

Vysoká škola v Jihlavě

"Povinnou výuku jazyků omezit na angličtinu a ušetřený čas věnovat formování dovedností," doporučil dále NERV s tím, že ve zbylém čase by se měli kantoři zaměřit na vzdělávání v matematice, ekonomii a financích.

Ostatní jazyky by pak měly být volitelné. "Angličtina je celosvětově uznávaný jazyk," uznal Dobeš s tím, že angličtina beztak hraje mezi žáky prim už nyní.

Školné je samozřejmost
Materiál NERV neobsahuje výslovně požadavek na zvýšení výdajů na školství, odborníci se shodli, že se musí zvýšit především efektivita vzdělávání.

Peníze do školství by naopak mělo přinést plánované školné. To považují členové NERV za samozřejmost. Podle Münicha ale zároveň musí existovat systém půjček pro studenty.

K tématu:

"U problematiky školného je zmiňován zejména finanční aspekt, ale pravdou je, že zavedení školného má i řadu kladných nefinančních přínosů. Existují i dopady negativní, ale značnou část z nich lze eliminovat právě půjčkami pro studenty," řekl Münich.

Jako příklad nefinančních přínosů Münich uvedl selektivní možnosti rozvoje škol, informační a autoregulační roli školného a racionalizaci rozhodování studentů i jejich rodičů.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...