Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protesty nepomohly, Britové schválili razantní zvýšení školného

Svět

  19:33
LONDÝN - Britská Dolní sněmovna schválila skoro trojnásobné zvýšení školného na anglických univerzitách, zatímco před budovou parlamentu demonstrovaly tisíce studentů. Zvýšení poplatků je první velkou zkouškou pro vládní koalici, která kontroverzní opatření prosadila většinou pouhých 21 hlasů. Hlasování rozdělilo koaliční liberální demokraty, kteří před volbami slibovali zrušení školného.

Protesty před budovou parlamentu v Londýně proti zvýšení školného foto: Reuters

Před budovou parlamentu se demonstrující studenti celé odpoledne střetávali s policií. Zatímco někteří z nich házeli nejrůznější předměty, policisté proti nim zasahovali obušky a obě strany se místy přetahovaly o policejní bariéry. Studentům se nakonec podařilo proniknout na prostranství před parlamentem. Dav místy rozháněli také policisté na koních.

Školné ve VB

Dosavadní limit pro nejvyšší školné 3290 liber za rok se totiž zvýší od roku 2012 až na 9000 liber (asi 260.000 korun). Ve Walesu a Severním Irsku je školné stejné jako v Anglii, ve Skotsku se neplatí vůbec.

Stejně jako nyní si studenti budou moci vzít relativně výhodné půjčky. Clegg zdůrazňuje, že je začnou splácet, až když budou ročně vydělávat 21.000 liber (625.000 Kč), zatímco nyní je to od 15.000 liber (445.000 Kč).

Podle dosavadních zpráv bylo zatčeno sedm demonstrantů. Podle televize Sky celkem 19 demonstrantů bylo ošetřeno, šest z nich zůstalo v nemocnici. Zraněno bylo také šest policistů. Policie přičetla odpovědnost za násilí studentům, kteří zase volali na policisty "Hanba".

Rozdělená koalice
Pro vyšší školné hlasovalo 323 poslanců, proti 302. Vládní koalice konzervativců a liberálních demokratů má přitom za normálních okolností většinu více než 84 poslanců.

Celá kauza rozdělila především menší vládní stranu, liberální demokraty. Všichni jejich kandidáti před květnovými volbami veřejně podepsali slib, že vysokoškolské poplatky zruší. Nyní se někteří zdrželi hlasování, další byli proti. Proti bylo také několik konzervativců.

Protesty před budovou parlamentu v Londýně proti zvýšení školného

Během listopadu studenti středních a vysokých škol demonstrovali proti vyššímu školnému v Londýně třikrát a protesty vždy vyústily v násilí. Kromě toho se v posledních týdnech na různých univerzitách odehrávaly okupační stávky a další protestní akce.

Clegg: Odpůrci jsou snílkové
Vláda zdůvodňuje vyšší školné tím, že musí snížit vysoký rozpočtový deficit, který podědili po předcházející labouristické vládě. Šéf liberálních demokratů Nick Clegg vyzval studenty, aby vyšší školné podpořili, a označil jeho odpůrce za snílky.

Vůdce opozičních labouristů Ed Miliband po hlasování označil čtvrtek za "špatný den pro rodiny a mladé lidi po celé zemi". Podle studentů a opozice zatíží vyšší školné absolventy desetitisícovými dluhy a mnoho lidí z chudších rodin od studia odradí.

Protesty před budovou parlamentu v Londýně proti zvýšení školného

Studenti ale také protestují proti tomu, že stát výrazně sníží svůj příspěvek univerzitám o 80 procent a že vláda chce zrušit příspěvek mladým lidem z chudých rodin, který jim má pomáhat zůstat na střední škole.

Podle řady komentářů mohou být nynější studentské protesty předehrou k rozsáhlejším nepokojům. Ohlášené rozsáhlé rozpočtové škrty, které povedou ke ztrátě statisíců míst ve veřejné správě, totiž začnou platit až v dubnu

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat