Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mezi útočníky na prince Charlese byl i syn kytaristy z Pink Floyd

Lidé

  16:20
LONDÝN - Mezi útočníky na britského následníka trůnu prince Charlese a jeho manželku Camillu byl i Charlie Gilmour, syn kytaristy Davida Gilmoura z Pink Floyd. Protestující studenti se 9. prosince vrhli na královský konvoj. Rozlítilo je zvýšení školného na britských univerzitách. Charlie Gilmour si vyslechl obvinění z výtržnictví a v pátek stanul poprvé před soudem.

Policie zatkla syna kytaristy Pink Floyd foto: ČTK

Upozornil na to server Telegraph.co.uk. Studenti 9. prosince po celý den protestovali proti zvýšení školného na univerzitách, o kterém ten den jednal britský parlament. Když se v ulici Regent Street objevil konvoj aut vezoucí následníka trůnu, studenti si vztek vylili na něm. Do auta, v němž princ seděl, útočníci kopali. Posádce se nic nestalo.

Čtěte také

Vysoké zvýšení školného

Dosavadní limit pro nejvyšší školné 3290 liber za rok se zvýší od roku 2012 až na 9000 liber (asi 260.000 korun). Ve Walesu a Severním Irsku je školné stejné jako v Anglii, ve Skotsku se neplatí vůbec.

Stejně jako nyní si studenti budou moci vzít relativně výhodné půjčky. Šéf liberálních demokratů Nick Clegg zdůraznil, že je začnou splácet, až když budou ročně vydělávat 21.000 liber (625.000 korun), zatímco nyní je to od 15.000 liber (445.000 korun).

V souvislosti s incidentem policisté zadrželi i jednadvacetiletého Charlieho Gilmoura, který studuje na univerzitě v Cambridge. Gilmour podle obvinění hodil na projíždějící konvoj odpadkový koš, do aut kopal a nakonec si na jedno z nich sedl. Přímo do princova auta ale prý nekopal.

Gilmour se dostal na svobodu na kauci. Soudní líčení bude pokračovat 25. března. Soudkyně Daphne Wickhamová mu ale zakázala volný vstup do Westminsteru. Pokud by se chtěl k budově britského parlamentu přiblížit, musí zažádat o speciální povolení.

Čtěte také

Gilmoura zadržela policie také kvůli tomu, že v ten samý den řádil v rámci protestů na válečném pomníku. Kvůli tomu se později veřejně omluvil.

Hudební legenda David Gilmour není biologickým otcem Charlieho. Chlapce adoptoval po tom, co se oženil s jeho matku novinářku Polly Samsonovou.

Protestující studenti v Londýně napadli auto s princem Charlesem

Autor: