Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Úspěšná sonda Deep Impact dnes navštíví další kometu

Sonda Deep Impact u komety Tempel 1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonda Deep Impact u komety Tempel 1 | foto: NASA

PASADENA, USA Na pouhých 700 km se dnes přiblíží americká sonda Deep Impact ke kometě Hartley 2. K setkání dojde minutu po 15. hodině našeho času. Před pěti lety stejný stroj úspěšně prolétl kolem komety Tempel 1. Vystřelil do ní projektil a záhy prolétl oblakem vymrštěného materiálu. Data o jeho složení poslal na Zemi.

Po splnění tohoto úkolu byla sonda v tak dobrém stavu, že ji technici z NASA nechtěli odepsat. Na dálku ji proto přeprogramovali a vyslali k dalšímu cíli pod hlavičkou mise EPOXI. Tento název spojuje dvě zkratky, které vyjadřují nová poslání sondy: výzkum planet mimo sluneční soustavu uvybraných hvězd (EPOCh – Extrasolar Planet Observation and Characterization) a další průzkum komet (DIXI – Deep Impact Extended Investigation).

Pro druhý úkol astronomové původně vybrali kometu 85P/Boethin, jenže se ukázalo, že je příliš malá a špatně viditelná ze Země, takže nešlo vypočítat její dráhu s dostatečnou přesností.

Nakonec tedy sonda zamířila ke kometě 103P/Hartley neboli Hartley 2, která se koncem října přiblížila ke Slunci. V minulých týdnech ji bylo možné při troše štěstí spatřit i pouhým okem coby rozmazanou "hvězdu" v souhvězdí Cassiopeie, Persea a potom Vozky. K Zemi se nejvíce přiblížila 20. října, na pouhých 18 milionů kilometrů, Slunci byla nejblíž o osm dní později. V těchto dnech však pozorování ze Země rušil Měsíc.

Deep Impact pořizuje snímky komety už od začátku září, celkem jich má na Zemi poslat přes 64 tisíc. Vědci doufají, že jim data ze dvou kamer a infračerveného detektoru poskytnou informace o složení jádra komety, které má podle odhadů průměr zhruba dva kilometry, i plynu a prachu v jeho nejbližším okolí.

Celkem jde o pátý průlet pozemské sondy kolem komety, ovšem vůbec poprvé se stejný stroj přiblíží ke druhé kometě. Vědci tak budou mít v ruce snímky dvou těles pořízené shodnými přístroji, takže je budou moci lépe porovnat.

Sonda během své pětileté pouti vesmírem urazila přes pět miliard kilometrů. Její vyslání ke druhé kometě ušetřilo 90 procent nákladů, jež by si vyžádal start nové družice.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...