Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspěšná sonda Deep Impact dnes navštíví další kometu

Věda

  7:00
PASADENA, USA - Na pouhých 700 km se dnes přiblíží americká sonda Deep Impact ke kometě Hartley 2. K setkání dojde minutu po 15. hodině našeho času. Před pěti lety stejný stroj úspěšně prolétl kolem komety Tempel 1. Vystřelil do ní projektil a záhy prolétl oblakem vymrštěného materiálu. Data o jeho složení poslal na Zemi.

Sonda Deep Impact u komety Tempel 1 foto: NASA

Po splnění tohoto úkolu byla sonda v tak dobrém stavu, že ji technici z NASA nechtěli odepsat. Na dálku ji proto přeprogramovali a vyslali k dalšímu cíli pod hlavičkou mise EPOXI. Tento název spojuje dvě zkratky, které vyjadřují nová poslání sondy: výzkum planet mimo sluneční soustavu uvybraných hvězd (EPOCh – Extrasolar Planet Observation and Characterization) a další průzkum komet (DIXI – Deep Impact Extended Investigation).

Pro druhý úkol astronomové původně vybrali kometu 85P/Boethin, jenže se ukázalo, že je příliš malá a špatně viditelná ze Země, takže nešlo vypočítat její dráhu s dostatečnou přesností.

Nakonec tedy sonda zamířila ke kometě 103P/Hartley neboli Hartley 2, která se koncem října přiblížila ke Slunci. V minulých týdnech ji bylo možné při troše štěstí spatřit i pouhým okem coby rozmazanou "hvězdu" v souhvězdí Cassiopeie, Persea a potom Vozky. K Zemi se nejvíce přiblížila 20. října, na pouhých 18 milionů kilometrů, Slunci byla nejblíž o osm dní později. V těchto dnech však pozorování ze Země rušil Měsíc.

Deep Impact pořizuje snímky komety už od začátku září, celkem jich má na Zemi poslat přes 64 tisíc. Vědci doufají, že jim data ze dvou kamer a infračerveného detektoru poskytnou informace o složení jádra komety, které má podle odhadů průměr zhruba dva kilometry, i plynu a prachu v jeho nejbližším okolí.

Celkem jde o pátý průlet pozemské sondy kolem komety, ovšem vůbec poprvé se stejný stroj přiblíží ke druhé kometě. Vědci tak budou mít v ruce snímky dvou těles pořízené shodnými přístroji, takže je budou moci lépe porovnat.

Sonda během své pětileté pouti vesmírem urazila přes pět miliard kilometrů. Její vyslání ke druhé kometě ušetřilo 90 procent nákladů, jež by si vyžádal start nové družice.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat