Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně testují rámečky, které mohou zvýšit účinnost roušek

Věda

  5:10
BRNO - Rámeček z pružného materiálu, který pomůže roušce lépe přilnout na obličej, testují strojaři z Vysokého učení technického v Brně. Rámeček zamezí tomu, aby vzduch procházel bokem kolem okrajů roušky, a zvýší tak účinnost ochrany. Odborníci z fakulty strojního inženýrství upravili již známý koncept, data chtějí poskytnout veřejnosti k výrobě pomocí 3D tisku, oznámila Iveta Zieglová z fakulty.

Rouška (ilustrační foto) foto: Shutterstock

U roušek jsou podle odborníků podstatné dvě věci, první z nich je samozřejmě filtrační účinnost. „A současně je podstatné, jakou má tlakovou ztrátu, laicky řečeno jaký odpor klade při dýchání. Pokud je tlaková ztráta velká, bude větší množství vzduchu unikat kolem očí, nosu nebo třeba pod bradou. Oba parametry u nás umíme změřit,“ uvedl František Lízal z Energetického ústavu.

Jak vyrobit dezinfekci? Čeští vědci připravili on-line návod

Laboratoř, která běžně slouží ke zkoumání aerosolů, je nyní operativně upravená tak, aby se v ní daly testovat roušky, respektive tlaková ztráta a filtrační účinnost. „Když kolegové z Ústavu konstruování přišli s vlastním návrhem roušek, dávalo nám smysl přestavět laboratoř pro tyto účely. Oslovili jsme další pracoviště jak na fakultě, tak i mimo ni, řada z přístrojů, které tady dnes máme, je zapůjčená odjinud,“ uvedl Lízal.

Laboratoř nemá certifikaci pro akreditované zkoušky, hodí se ale pro měření a testování vyvíjených prototypů, například rámečků. Nápad není nový, odborníci z techniky k němu ale přistoupili jinak, než bylo dosud zvykem. „Snažíme se umožnit úpravu na rozměry pro konkrétního člověka, který si pro sebe rámeček připravuje na 3D tiskárně. Aktuálně máme dvě varianty: jedna obsahuje segmenty, které se pružným páskem upraví na jakýkoliv obličej. Druhá je varianta celistvého rámečku z pružného materiálu, který by měl zajistit lepší přítlak a lepší kopírování tvaru obličeje,“ popsal výzkumník David Škaroupka z Ústavu konstruování.

Sportování bez roušky přehledně: kde a při jakých aktivitách si ji můžete dovolit sundat

Po prvním kole testování čekají prototypy kompresních rámečků vylepšení a úpravy. Na závěr vědci plánují, že nechají rámečky otestovat Státním úřadem pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu v Brně, který je akreditovanou laboratoří. Podklady pro výrobu pak budou k dispozici na webu. 

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat