Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Náchodě obnovili provoz rouškomatu, vydává v pracovní dny. Zájem o ochranné pomůcky je velký

Magazín

  5:23
HRADEC KRÁLOVÉ - Radnice v Náchodě v úterý ráno po technické přestávce obnovila provoz automatu na obličejové roušky. „Bude fungovat v pracovní dny v době od 8:00 do 18:00, o velikonočním prodlouženém víkendu bude mimo provoz,“ řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Takzvaný rouškomat je u městského úřadu na Masarykově náměstí. Automat na roušky zřídila i některá další města v Česku.

Běžkyně s rouškou v podvečer na pražské Bílé hoře. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kapacita náchodského rouškomatu je 900 kusů, tedy 270 balení po dvou a 90 po čtyřech kusech, pracovníci městského úřadu je doplňují několikrát za den. Cena jedné jednorázové roušky vychází v automatu na pět korun, odběr je omezen na maximálně pět balení po dvou nebo čtyřech kusech na osobu.

Jednorázové roušky pocházejí zejména od firmy Medilab z Českého Meziříčí na Rychnovsku a pak od dárců z různých zdrojů. Cena jedné roušky se běžně pohybuje od 15 do 25 korun bez DPH. Radnice rozdíl hradí z příspěvků od soukromých dárců.

O roušky je v Náchodě velký zájem. Rouškomat v Náchodě vydal minulý týden v pracovní dny okolo 10 000 těchto ochranných pomůcek proti koronaviru.

Autor: