Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V New Yorku zpřístupnili útroby raketoplánu Enterprise

Věda

  9:38
NEW YORK - Obyvatelé a návštěvníci New Yorku mají možnost zblízka si prohlédnout raketoplán Enterprise. V muzeu Intrepid vytvořeném z vyřazené letadlové lodi se otevřel nový pavilon vyhrazený právě pro prototyp raketoplánu, který se nikdy nepodíval do vesmíru.

Raketoplán Enterprise foto: Reuters

Sedmdesátitunový kolos o délce 41 metrů je vystaven v nafukovacím dómu.

Návštěvníci muzea se dostanou až na vzdálenost několika desítek centimetrů od stroje, který sloužil pro testování aerodynamických schopností raketoplánů před jejich prvními lety za hranice atmosféry.

ČTĚTE TAKÉ:

Enterprise začali Američané stavět v 70. letech minulého století. První zkušební let tento prototyp absolvoval v roce 1977, kdy ho do vzduchu vyneslo speciálně upravené letadlo a raketoplán pak po krátkém klouzavém letu samostatně přistál. Vůbec poslední let pak Enterprise absolvoval letos na konci dubna, opět na zádech upraveného letadla. To ho převezlo z muzea ve Washingtonu do New Yorku, protože do americké metropole zamířil nejužívanější raketoplán Discovery.

Spojené státy sestrojily celkem šest raketoplánů, do vesmíru se vydalo pět z nich. Vůbec poprvé do kosmu letěl v roce 1981 raketoplán Columbia, jako poslední pak loni Atlantis.

Do dneška se dochovaly pouze čtyři raketoplány. V roce 1986 po startu explodoval Challenger, v roce 2003 se při návratu na Zemi rozpadla Columbia. V obou případech zahynulo na palubě raketoplánu sedm astronautů.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat