Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V New Yorku zpřístupnili útroby raketoplánu Enterprise

Věda

  9:38
NEW YORK - Obyvatelé a návštěvníci New Yorku mají možnost zblízka si prohlédnout raketoplán Enterprise. V muzeu Intrepid vytvořeném z vyřazené letadlové lodi se otevřel nový pavilon vyhrazený právě pro prototyp raketoplánu, který se nikdy nepodíval do vesmíru.

Raketoplán Enterprise foto: Reuters

Sedmdesátitunový kolos o délce 41 metrů je vystaven v nafukovacím dómu.

Návštěvníci muzea se dostanou až na vzdálenost několika desítek centimetrů od stroje, který sloužil pro testování aerodynamických schopností raketoplánů před jejich prvními lety za hranice atmosféry.

ČTĚTE TAKÉ:

Enterprise začali Američané stavět v 70. letech minulého století. První zkušební let tento prototyp absolvoval v roce 1977, kdy ho do vzduchu vyneslo speciálně upravené letadlo a raketoplán pak po krátkém klouzavém letu samostatně přistál. Vůbec poslední let pak Enterprise absolvoval letos na konci dubna, opět na zádech upraveného letadla. To ho převezlo z muzea ve Washingtonu do New Yorku, protože do americké metropole zamířil nejužívanější raketoplán Discovery.

Spojené státy sestrojily celkem šest raketoplánů, do vesmíru se vydalo pět z nich. Vůbec poprvé do kosmu letěl v roce 1981 raketoplán Columbia, jako poslední pak loni Atlantis.

Do dneška se dochovaly pouze čtyři raketoplány. V roce 1986 po startu explodoval Challenger, v roce 2003 se při návratu na Zemi rozpadla Columbia. V obou případech zahynulo na palubě raketoplánu sedm astronautů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!