Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak ochránit majetek před povodněmi? Pomůže ekoporadna

Věda

  7:00
OLOMOUC - Obyvatelé Olomouce a okolí mohou získat více informací o tom, jak si ochránit svůj majetek před povodněmi. V centru města se příští týden otevře ekoporadna sdružení Koalice pro řeky. Odborníci lidem služby poskytnou bezplatně.

Úklid po povodních v Jarově u Zbraslavi. foto: MAFRA - František Vlček

Využít je mohou kromě vlastníků pozemků v okolí toků i starostové či pracovníci obecních úřadů, sdělil ČTK zástupce sdružení Vlastimil Karlík.

"Lidé často předpokládají, že je ochrana před povodněmi záležitostí jen správců vodních toků, což není úplně pravda. Řadu jednoduchých a efektivních opatření, které sníží nebezpečí povodňových škod, mohou provést i obce a vlastníci pozemků. Na přírodě blízká opatření lze získat i dotace a naši odborníci rádi poradí, jak na to," uvedl místopředseda Koalice pro řeky Zdeněk Poštulka.

Na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem lidé s pomocí vojáků vyklízejí a odvážejí zatopené věci ze sklepů, které se následně čistí.

Odborníci se chystají lidem poradit nejen s ochranou majetku před povodněmi, ale například i s tím, jak účinně předcházet vodou způsobené erozi půdy. Lidé od nich získají i rady, kde by mohli získat podporu na revitalizace vodních toků. Poradna a její pracovníci se budou snažit také zdůraznit význam přirozených toků a lužních lesů pro zdraví krajiny a lepší ochranu majetku před povodněmi.

Nová kancelář se otevře v pondělí na Dolním náměstí 38. Odborníci budou k dispozici každé úterý a čtvrtek odpoledne. Poradna je součástí rozsáhlejšího projektu zaměřeného na podporu revitalizací vodních toků a obnovu lužních lesů na střední Moravě, který podpořila Nadace Partnerství prostřednictvím Programu švýcarsko - české spolupráce.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Byt 2+kk, 46 m2
Byt 2+kk, 46 m2

Květná, Plzeň - Východní Předměstí
10 500 Kč/měsíc

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat