Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědce zajímá život brouků vázaných na mrtvé dřevo

Životní potřeby brouků žijících ve starých stromech, kteří i přes půl století ochrany z přírody stále mizí, chtějí podrobně prozkoumat vědci z Biologického centra Akademie věd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Životní potřeby brouků žijících ve starých stromech, kteří i přes půl století ochrany z přírody stále mizí, chtějí podrobně prozkoumat vědci z Biologického centra Akademie věd. | foto: ČTK

PRAHA Životní potřeby brouků žijících ve starých stromech, kteří i přes půl století ochrany z přírody stále mizí, chtějí podrobně prozkoumat vědci z Biologického centra Akademie věd.

Získané poznatky mají zlepšit management jimi obývaných lokalit a jejich aktivní ochranu, řekl vedoucí projektu Lukáš Čížek. Projekt získal finanční podporu Technologické agentury ČR v programu Alfa.

V České republice se z těchto saproxylických brouků, tedy brouků vázaných na mrtvé dřevo, jimž hrozí zánik, vyskytuje tesařík alpský, tesařík obrovský, kovařík fialový, roháč obecný, lesák rumělkový, rýhovec pralesní a páchník hnědý. Neubývá pouze lesák rumělkový, který osídlil staré topoly v rozpadajících se větrolamech. Tesařík alpský a páchník hnědý patří k prioritně chráněným druhům v Evropské unii.

Životní potřeby brouků žijících ve starých stromech, kteří i přes půl století ochrany z přírody stále mizí, chtějí podrobně prozkoumat vědci z Biologického centra Akademie věd.

Staré stromy a tlející dřevo jsou podle vědců opomíjenou, ale mimořádně důležitou součástí přírody. Závisí na nich nejen tito brouci, ale i mnozí ptáci, netopýři, tisíce druhů hub, mechů, lišejníků a především hmyzu. Jde o jednu z nejrozmanitějších, ale s intenzifikací a modernizací lesnictví zároveň nejohroženějších složek české i evropské přírody.

Příčinu mizení těchto brouků vědci vidí především v intenzifikaci lesnictví, které v minulém století prodělalo stejně zásadní změny jako zemědělství. Intenzifikace zvedla výnosy z polí, ale vytlačila z nich zajíce a koroptve, zvýšila produkci dřeva, ale lesy se staly pro mnoho svých dosavadních obyvatel neobyvatelné. Jejich ohrožení obyvatelé ale mizejí i z rezervací a chráněných území. Takže ani nynější ochrana přírody si s péčí o přírodní rozmanitost neví rady.

Životní potřeby brouků žijících ve starých stromech, kteří i přes půl století ochrany z přírody stále mizí, chtějí podrobně prozkoumat vědci z Biologického centra Akademie věd.


Změnit tuto situaci mohou podle autorů projektu jen co nejpřesnější znalosti o životě těchto brouků a o tom, co k životu potřebují. Je proto nezbytné přesně popsat požadavky těchto organismů, zjistit, kde se vyskytuji, a podle toho navrhnout způsoby managementu jimi obývaných lokalit tak, aby bylo možné skloubit lesní hospodaření s jejich přežitím.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!