Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci už znají barvu Mléčné dráhy, je bílá

Mléčná dráha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléčná dráha (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Astronomové zkoumali skutečnou barvu naší Mléčné dráhy a zjistili, že odpovídá svému pojmenování. Bílá barva, kterou vidíme ze Země, je dílem optického klamu, a vědci proto pátrali po tom, jak vypadá zvenčí. Že je skutečně bílá, tedy není zcela samozřejmé.

Nejedná se však o ledajakou bílou, ale o bílou jako sníh hodinu po východu slunce nebo hodinu před jeho západem. Výsledky výzkumu byly představeny na 219. setkání Americké astronomické společnosti, informoval server BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro astronomy je barva jedním z nejdůležitějších parametrů pro studium galaxie," prohlásil Jeffrey Newman z University v Pittsburghu. "Říká nám to, jak jsou staré hvězdy a galaxie, před jakou dobou se z nich staly hvězdy - jestli se vytvářejí dnes nebo jestli se tak stalo před miliardami let." Připustil však, že je těžké vidět zvenku Mléčnou dráhu, když se nacházíme uvnitř. Kromě toho máme navíc zastíněný pohled kvůli hvězdnému prachu, vysvětlil profesor Newman. "Vidíme pouze asi dva tisíce světelných let ve všech směrech," uvedl.

Jarní sníh

Newman spolu se svým studentem Timem Licquiou umístil Mléčnou dráhu na mapu ostatních galaxií, které můžeme vidět zvenku. Pomocí programu Sloan Digital Sky Survey shromáždili data o asi milionu galaxií a srovnali je s informacemi o celkovém objemu Mléčné dráhy a míře tvorby hvězd. Potom naši galaxii srovnávali s podobným typem galaxií. Z podobných druhů vypočítali přesná data, z nichž určili barvu.

"Nejlépe bychom ji popsali asi jako spektrum světla, které odpovídá pohledu na nový jarní sníh z jemných vloček, asi hodinu po rozednění nebo hodinu před západem slunce. Tak by mimozemšťan viděl naši Mléčnou dráhu," vysvětlil profesor.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.