Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vědci už znají barvu Mléčné dráhy, je bílá

Věda

  7:00
LONDÝN - Astronomové zkoumali skutečnou barvu naší Mléčné dráhy a zjistili, že odpovídá svému pojmenování. Bílá barva, kterou vidíme ze Země, je dílem optického klamu, a vědci proto pátrali po tom, jak vypadá zvenčí. Že je skutečně bílá, tedy není zcela samozřejmé.
Mléčná dráha (ilustrační foto)

Mléčná dráha (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejedná se však o ledajakou bílou, ale o bílou jako sníh hodinu po východu slunce nebo hodinu před jeho západem. Výsledky výzkumu byly představeny na 219. setkání Americké astronomické společnosti, informoval server BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro astronomy je barva jedním z nejdůležitějších parametrů pro studium galaxie," prohlásil Jeffrey Newman z University v Pittsburghu. "Říká nám to, jak jsou staré hvězdy a galaxie, před jakou dobou se z nich staly hvězdy - jestli se vytvářejí dnes nebo jestli se tak stalo před miliardami let." Připustil však, že je těžké vidět zvenku Mléčnou dráhu, když se nacházíme uvnitř. Kromě toho máme navíc zastíněný pohled kvůli hvězdnému prachu, vysvětlil profesor Newman. "Vidíme pouze asi dva tisíce světelných let ve všech směrech," uvedl.

Jarní sníh

Newman spolu se svým studentem Timem Licquiou umístil Mléčnou dráhu na mapu ostatních galaxií, které můžeme vidět zvenku. Pomocí programu Sloan Digital Sky Survey shromáždili data o asi milionu galaxií a srovnali je s informacemi o celkovém objemu Mléčné dráhy a míře tvorby hvězd. Potom naši galaxii srovnávali s podobným typem galaxií. Z podobných druhů vypočítali přesná data, z nichž určili barvu.

"Nejlépe bychom ji popsali asi jako spektrum světla, které odpovídá pohledu na nový jarní sníh z jemných vloček, asi hodinu po rozednění nebo hodinu před západem slunce. Tak by mimozemšťan viděl naši Mléčnou dráhu," vysvětlil profesor.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!