Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci bádají, zda odchované kachny neohrožují ty původní

Věda

  14:18
PLZEŇ - V české přírodě se množí atypicky zbarvené a prokřížené divoké kachny, což je podle některých ornitologů vliv masivního vypouštění uměle odchovaných kachen myslivci. Zda je tomu opravdu tak, ověřují přírodovědci. Řekl to Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, který dlouhodobě sleduje zimování vodního ptactva na řekách v Plzeňském i Karlovarském kraji.

Kačer a kachna foto: Shutterstock

Vědci se snaží zjistit, zda a do jaké míry ovlivňuje původní populaci kachny divoké dlouhodobé vypouštění uměle odchovaných kachen. "Dokonce jsem totiž slyšel i teorii, že původní populace kachny divoké je z našich rybníků těmito polokrotkými jedinci vytlačována, částečně promořena a zdegenerována," uvedl Makoň.

Problémem se podle Makoně několik let zabývá i Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. "Spolu s kolegy z kroužkovací stanice Národního muzea jsme při odchytu kachen v Plzni na Berounce několikrát nabírali i krevní vzorky právě na DNA," dodal.

"Trochu jiná" kachna

Ochránci doposud sice připouštěli, že je nějaká divoká kachna světlejší, drobnější a "trochu jiná", ale odmítali, že by se v přírodě objevovaly kachny půl na půl s kachnou domácí.

O tom, do jaké míry je to problém a jak moc je původní populace divokých kachen vlastně ohrožena, se zatím vedou pouze teoretické debaty.

Podle Makoně se teprve uvidí, co konkrétního přinesou jednotlivé výzkumy a projekty. Fotografie nezvykle zbarvených kachen pořídili někteří ornitologové.

"Kolega Bohumil Mášek velice pěkně nafotil několik atypicky zbarvených kachen divokých na řece Ohři v Karlových Varech," řekl Makoň.

Podobné fotografie už získali ochránci zvířat například od Karla Machače z Tachovska a Václava Kováře z Plzně-jihu. Divoké kachny nyní začínají hnízdit, na zimovištích už nejsou vidět.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat