Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci dokázali uměle vytvořit myší sperma

Věda

  7:00
WASHINGTON - Němečtí a izraelští vědci dokázali laboratorně vytvořit myší sperma. Informovala o tom americká televize CBS, podle níž by mohl objev pomoci k léčbě mužské neplodnosti.
Laboratorní myš (ilustrační foto)

Laboratorní myš (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vědci z Vestfálské Vilémovy univerzity v Münsteru umístili buňky myší, které jsou zodpovědné za rozmnožování, do prostředí připomínající přirozené prostředí ve varlatech. Buňky dokázaly vytvořit zdravé spermie, které se podle vědců nijak nelišily od těch, které u myší vznikají přirozeným způsobem.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokus později úspěšně zopakovali i vědci na Ben Gurionově univerzitě v Izraeli. Vědci nyní chtějí pokus zopakovat s lidskými buňkami. Pokud by byl úspěšný, mohla by se otevřít cesta k léčbě neplodnosti u mužů, kterým se kvůli rakovině nebo z jiných zdravotních důvodů netvoří spermie.

Zástupci obou vědeckých týmů ale upozorňují, že i přes současný průlom u myší je cesta k zahájení léčby neplodných mužů ještě otázkou několika let.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...