Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli meč římského legionáře starý 2000 let

Věda

  12:45
JERUZALÉM - Izraelští archeologové našli v Jeruzalémě v podzemní chodbě používané před 2000 lety šedesát centimetrů dlouhý meč s pochvou, lampu na olej, nádoby, mince a kámen s vyrytým obrazem několikaramenného svícnu.

Archeologové objevili 2000 let starý meč římského legionáře foto: ČTK

Podle všeho mnoho z těchto předmětů patřilo židovským povstalcům, kteří se v chodbě ukrývali před římskými vojáky za židovské války. Chodba byla vybudovaná pod ulicí, která byla za doby římské vlády jednou z hlavních v Jeruzalémě; nyní leží pod arabskou čtvrtí na východě města.

Archeologové tvrdí, že tunel je straý přes 2000 let. Tunel sloužil k odvádění dešťové vody

Tunel sloužil k odvádění dešťové vody, ale také jako úkryt v době protiřímského povstání, které trvalo od roku 66 do roku 73 a jež Římané potlačili. Byl tehdy také zničen druhý židovský chrám; ten první, postavený podle bible králem Šalamounem, zničil babylonský král Nabuchodonosor roku 586 před naším letopočtem. Právě si židé zničení obou chrámů připomínají. Jako každý rok jednodenním půstem, který se drží vždy 9. den židovského měsíce avu, na nějž připadají obě tyto tragické události židovských dějin.

Meč stále vězící v kožené pochvě zřejmě patřil příslušníkovi římské posádky. Profesor Ronny Reich řekl stanici CNN, že je to už třetí římský meč, který se v Jeruzalémě našel. Tento je ale nejlépe zachovalý a od dvou ostatních se liší tím, že je v původní pochvě. Je na něm patrná také jeho výzdoba.

Archeologové tvrdí, že tunel je straý přes 2000 let. Tunel sloužil k odvádění dešťové vody

Eli Šukron z památkového úřadu sdělil, že se v tunelu našlo mnoho předmětů, z nichž mnohé si s sebou do úkrytu lidé vzali zřejmě jako památku. Byl mezi nimi třeba bronzový klíč nebo mince, na něž povstalci vyryli nápis Svoboda Sionu. Na jednom z artefaktů byl zřejmě nějakým hřebem neuměle vyryt židovský několikaramenný svícen menora.

ÚNIK DO TUNELŮ POD JERUZALÉMEM POPSAL HISTORIK FLAVIUS

Únik do tunelů pod Jeruzalémem zachytil ve svém popisu židovské války historik Josephus Flavius, který původně k rebelům sám patřil, ale pak přešel na římskou stranu. Napsal, že když byl Jeruzalém v plamenech, staly se tunely pod ním poslední nadějí povstalců. Chtěli v nich přečkat do té doby, než římské legie odtáhnou. "Byl to ale jenom sen, protože jim nebylo určeno uniknout před Bohem ani před Římany," napsal Flavius. Legionáři vytrhali dlažbu nad tunely a úkryty odhalili. "Našla se těla více než 2000 lidí, někteří se zabili vlastní rukou, jiné zabili jejich druzi; většina však zemřela vyhladověním," píše Flavius. Vítězové pak oběti oloupili, protože v tunelech bylo mnoho cenností.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat