Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli na Krymu nejstarší stopy člověka

Blízký východ

  7:00
KYJEV - Archeologové objevili na ukrajinském Krymu možná nejstarší důkazy o existenci moderního člověka Homo sapiens sapiens na území Evropy.
Lebka (ilustrační foto)

Lebka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle britské BBC, jejíž informace potvrzuje ukrajinský odborný tisk, našli archeologové při vykopávkách v lokalitě Buran Kaja stopy po lidské činnosti staré 32.000 let.

KOMPLEX JESKYNÍ

Čtyři jeskyně v komplexu Buran Kaja objevil ukrajinský archeolog Alexandr Janěvič v roce 1991. Za dvacet let tu vědci našli kolem 200 fragmentů lidských kostí a velké množství kostí zajíců, antilop a lišek.

Podle BBC jde o nástroje, slonovinové ozdoby, zuby, ale hlavně o 32 tisíciletí staré úlomky opracovaných lidských i zvířecích kostí. Úlomky mají přibližně stejný rozměr, což potvrzuje účelové zpracování. Vědci soudí, že opracované lidské kosti byly součástí pohřebních rituálů. Dlouhé zvířecí kosti byly, na rozdíl od dochovaných kostí lidských, zbaveny morku, a tudíž určeny k pojídání.

Člověk přišel ze severu
Ozdoby nalezené v jeskyních svědčí o příslušnosti k takzvané gravettské kultuře, která v období zhruba 28.000 až 21.000 let před naším letopočtem zasahovala do celé Evropy. Podle některých vědců jsou nálezy na Krymu nejstarším dochovaným vzorkem této kultury.

JAK VYPADÁ HROB Z NEBE?

Podle ukrajinských odborníků nálezy mimo jiné potvrzují, že moderní člověk přišel na Krym ze severu, z ruských rovin - nikoli tedy z Blízkého východu přes Balkán, jak se dosud mnozí domnívali.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...