Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci rozluštili genetický kód psa

Věda

  8:05
PRAHA - Genetika překonala další metu. Mezinárodní tým vědců dnes v prestižním časopise Nature oznámí, že přečetl 99 procent genetické informace psa.

Pejskař. foto: Reprofoto

Zvířetem, jehož DNA zkoumaly stovky vědců, se stala fenka boxera jménem Tasha. Jde teprve o pátého savce, jehož genetický materiál vědci kompletně dešifrovali.

Podobný úspěch se dosud podařil u člověka, šimpanze, myši a krysy.

Pes je „naprogramován“ s pomocí menšího počtu písmen než člověk. Podrobná analýza jeho dědičné informace v budoucnu umožní lépe porozumět psím nemocem.

Pokrok lze očekávat i při zkoumání lidských chorob. Psi totiž žijí už tisíce let ve stejném prostředí a často trpí i stejnými chorobami jako člověk. Jsou u nich poměrně běžné například rakovina, onemocnění srdce, poruchy krevního oběhu, šedý zákal, epilepsie, ale třeba i obezita.

Nových poznatků se dočkají také chovatelé. Pes je totiž jak známo prvním zvířetem, které si člověk ochočil. Díky systematickému šlechtění ras, jichž jsou dnes uznány asi čtyři stovky, představuje tento druh unikátní model, na němž lze studovat vliv jednotlivých genů. Šlechtění představuje vlastně dlouhodobý genetický experiment. Znalost kompletní sekvence genů pomůže podrobněji vysvětlit vývoj psa i rozdíly mezi jednotlivými rasami.

Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.
Autor:
Témata: pes domácí, nemoc

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat