Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci sestrojili čip budoucnosti podle Einsteinových poznatků

Věda

  10:03
BIRMINGHAM - Naprostou revolucí v konstrukci počítačů by mělo být uvedení kvantových počítačů do praxe. Podle vědců, kteří na projektu pracují, by k tomu mělo dojít nejpozději za deset let.

Nový čip využívající kvantovou mechaniku foto: Reprofoto

Vědeckému týmu pod vedením Jeremyho O'Briena, ředitele britského Centra pro kvantovou fotoniku, se totiž podařilo vyvinout kvantový čip pracující na bázi světelných částic - fotonů. Jak píše list Financial Times, dosud se mělo za to, že podobnou technologii bude svět využívat až někdy za 25 let.

Podle Einsteina

Tým vědců při sestavování čipu pracoval s kvantovou mechanikou, kterou přivedl na světlo světa Albert Einstein.

Teorie doplňuje klasickou mechaniku na atomové a subatomové úrovni. Stav mikročástice v kvantové mechanice není popsán její polohou a hybností, jak je tomu v klasické mechanice, ale vlnovou funkcí.

Částice tak může být v jednom okamžiku hned na několika místech najednou. Mikročástice se také mohou navzájem ovlivňovat na dálku.

Princip kvantového počítače je založen na poznatcích Alberta Einsteina. Využití by měl najít hlavně u zpracování obrovského množství dat. Například vyhledání informací z miliard webových stránek by mělo být s jeho pomocí dílem okamžiku.

Pro srovnání: Google potřebuje mít pro svůj vyhledávač tisíce propojených počítačů, které zabírají prostor továrních hal. U kvantových počítačů by stačil na stejnou práci možná i jediný počítač.

Ve světě počítačů, kde množství ukládaných dat roste obřím tempem, a uživatel je zahlcen nepřeberným množstvím informací, umožní nová technologie rychleji najít přesně to, oč uživatel stojí.

Využití se předpokládá třeba i ve výzkumu složitých molekul látek jako třeba některých léků, DNA a jiných materiálů. Takovéto simulace dnešní běžné počítače nedokáží uskutečnit, a je proto třeba specializovaných zařízení.

Zájem o tuto technologii však mají i světové bezpečnostní agentury. Na kvantových počítačích budou dnes bezpečná šifrování prolomitelná v relativně krátkém čase. Bezpečnost pak zřejmě zajistí jenom kvantové šifrování. To umožní vytvořit dokonale náhodný klíč, který zaručí 100procentní bezpečnost před prolomení ochrany.

Další podrobnosti o nové čipové technologii se dočtete v pondělním vydání deníku

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...