Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci vymýšlejí oděv, v jehož kapse si nabijete mobil

Věda

  7:00
BRNO - Vědci z Centra materiálového výzkumu Vysokého učení technického v Brně pracují na vývoji fotovoltaických textilií. Výsledkem výzkumu se možná jednou stane oděv, v jehož kapse si majitel dobije mobilní telefon. Ačkoli to může znít jako sci-fi, vědci už považují fotovoltaické textilie za reálnou technologii. O výzkumu informovala mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.
Mobilní telefon - ilustrační foto

Mobilní telefon - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vědci se podíleli na evropském pilotním projektu vývoje textilií generujících elektřinu. "Vše odstartoval vývoj takzvaných smart materiálů, polymerů, které se vhodnou modifikací upravily natolik, že vykazují vlastnosti polovodičů a je možné je uplatnit v elektronice," uvedl Martin Weiter z Fakulty chemické Vysokého učení technického, pod niž Centrum materiálového výzkumu spadá.

Senzory jako součást látky
Takové materiály jsou rozpustné, což umožňuje připravit z nich inkousty a pasty a následně je aplikovat standardními tiskovými technologiemi nebo potahováním na textil. Senzory, elektrické nebo fotovoltaické prvky se tak stávají součástí látky.

"Textilie si však nadále zachovává svůj charakter. Zatím by asi nebylo možné hodit takovou bundu do pračky, ale zajistit nějakou povrchovou úpravu, aby ji bylo možné ošetřovat, by jistě šlo," řekl vědec. Outdoorový oděv s konektorem v kapse by ocenili třeba vojáci, ale také horolezci a vyznavači všech aktivit, které vyžadují pobyt daleko od civilizace.

ČTĚTE TAKÉ

K dalším možnostem využití patří tašky na notebook s plastovým fotovoltaickým článkem, které slouží nejen jako zavazadlo, ale také jako nabíječka přenosného počítače.

Podobné technologie však mají stále své limity. Těžko v blízké době půjde o výkonné zdroje nebo generátory. "Vždy bude nutné počítat s menší účinností kvůli technologickým komplikacím.

Zájem mají i automobilky
Přesto je možností využití opravdu hodně, například fotovoltaické markýzy, záclony, zastínění, velký zájem o podobné materiály mají automobilky pro interiéry svých vozů," uvedl Weiter.

Hlavní nevýhodou zatím zůstává omezená životnost takových textilií, která nepřesahuje dva roky. "Stále tedy jde spíš o technologický výstřelek. Na druhé straně, i v této oblasti postupuje výzkum a vývoj rychle dopředu," uzavřel vědec.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat