Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z NASA mají víkendovou pohotovost. Na Marsu zachytili zatím nikdy nenaměřenou koncentraci metanu

Věda

  6:00
Washington - Vědci z americké vesmírné agentury NASA přehodnotili své víkendové plány. Robotické vozidlo Curiosity ve čtvrtek zjistilo v atmosféře Marsu přítomnost metanu v zatím nejvyšší zachycené koncentraci. Na Zemi tento plyn produkují obvykle živé organismy, může ale vzniknout i bez jejich přičinění. Výzkumný tým proto zadal průzkumnému vozidlu nové instrukce, aby tato data ověřil. Výsledky měření budou znát vědci v pondělí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Robotické vozítko Curiosity americké společnosti NASA ve čtvrtek zjistilo v atmosféře Marsu přítomnost metanu. „Díky těmto výsledkům jsme přeorganizovali naše plány na víkend, abychom provedli další experiment,“ napsal vědec Ashwin R. Vasavada svému týmu v e-mailu, s jehož obsahem se seznámil server The New York Times.

Podle serveru The New York Times dali výzkumníci v pátek robotickému vozidlu nové instrukce. Výsledky nového pozorování budou známé v pondělí.

Vědec Marco Giuranna z Národního astrofyzikálního ústavu v Itálii, který se zabývá měřením metanu, přiznal, že už je obeznánem s nejnovějšími poznatky, ale dodal, že zjištění jsou pouze předběžná. „Musím projít spoustu dat,“ napsal Giuranna v e-mailu pro The New York Times: „Předběžné výsledky budu mít až příští týden.“

Lidé byli dlouho fascinováni možností života na Marsu. Nicméně fotografie z kosmických misí Viking ze 70. let minulého století ukázaly pouze tamní zdevastovanou krajinu. O dvě desetiletí později vědci dospěli k závěru, že počasí na Marsu bylo před 4 miliardami let mnohem teplejší a vlhčí, tudíž tu byly i vhodnější podmínku k životu.

Na Zemi se mikrobům známým jako metanogeny, které produkují metan, daří v místech chudých na kyslík, jako jsou například podzemní prostory nebo zažívací trakt živočichů. Zvířata vylučují metan jako odpadní produkt. Tento plyn ale může vzniknout i bez přičinění živých organismů - působením geotermálních procesů.

Je také možné, že metan pochází z dávné minulosti. Je však uvězněn po miliony let uvnitř Marsu a v průběhu staletí uniká přerušovaně skrze praskliny v povrchu.

Vědci poprvé zaznamenali přítomnost metanu na Marsu před patnácti lety. Naměřená data však byla na pokraji měřitelnosti tehdejších přístrojů, proto výzkumníci naměřená data považovali za chybná. Když průzkumné vozidlo Curiosity přistálo v roce 2012 na Marsu, zachytilo přítomnost tohoto plynu v koncentraci nížší, než je částice na miliardu. O rok později si ale vědci všimli náhlého vzrůstu, který dosahoval až sedmi částic metanu na jednu miliardu - měření trvalo několik měsíců. Současné měření, které vědce tak zaskočilo, zachytilo metan v koncentraci 21 částic na miliardu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!