Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podivná a mýtická šelma existuje. Na Korsice se našel nový druh ‚liščí kočky‘

Věda

  4:56
AJACCIO - Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá velké kočce zbarvené jako liška s huňatým ocasem a dlouhými špičáky. Dlouho byly pokládány jen za mýtus - dokud se v odlehlé části ostrova nepodařilo několik těchto „liščích koček“ odchytit. A zdá se, že se jedná o dosud neznámý druh kočky, napsal zpravodajský server CNN.

Podivná a mýtická šelma existuje. Na Korsice se našel nový druh ‚liščí kočky‘ foto: YouTube

Odborníci francouzského národního úřadu pro lov a přírodu zatím našli 16 těchto zlatě pruhovaných šelem, které jsou větší než domácí kočky, loví v noci - a podle pořízených fotografií a záznamů se nezdá, že by je všechna ta pozornost nějak těšila.

19.června 2019 v 22:36, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 09:57

Wildlife rangers have located 16 golden-striped "cat-foxes" in remote areas of the French island of Corsica. They're bigger than a typical house cat, and have large, ringed tails and "highly developed" canine teeth. https://t.co/z8jx437dR2

Vědci předpokládají, že tato kočka patří k dosud neznámému druhu, který mohl před tisíci let pocházet z Afriky nebo Blízkého východu.

„Při posouzení jejich DNA jsme zjistili, že se liší od kočky evropské divoké - Felis silvestris silvestris. Je příbuzná s africkou divokou kočkou plavou - Felis silvestris lybica -, ale její přesnou identitu ještě musíme stanovit,“ řekl hlavní představitel úřadu Pierre Benedetti.

Vědci hodlají pokračovat v odchytu a studiu koček, kterým chtějí dávat sledovací zařízení a usilovat o jejich ochranu a uznání coby nový druh divoké kočky.

Autor: