22. června 2019 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé v noci pozorovali vzácný úkaz. ‚Svítící oblaka‘ zářila nezvykle intenzivně, tvrdí čeští vědci

Svítící oblaka nad Jihlavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svítící oblaka nad Jihlavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Tisíce lidí v Česku pozorovaly v pátek večer svítící červená a bílá oblaka. Vzácný astronomický jev byl dobře pozorovatelný v Praze, Liberci, Ostravě, Zlíně a dalších místech republiky. Podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) byla svítící oblaka naposledy tak jasná před sedmi lety. Záznamy webu astro.cz ukazují, že rozsvícená noční obloha je letos mimořádně častým úkazem.

Ačkoliv se jev nazývá oblaky, s běžnými mraky na obloze nemá mnoho společného. Jedná se ve skutečnosti o drobné ledové krystalky, které se usazují na jemném meteorickém prachu vysoko v atmosféře - zhruba ve výšce 80 až 85 kilometrů. Běžná závojovitá oblačnost je povrchu Země zhruba sedmkrát blíže.

„Nejlépe jsou (svítící oblaka) pozorovatelná okolo letního slunovratu, kdy se v mezosféře (zóně atmosféry, kde k tvorbě oblaků dochází) stabilizuje teplota a tato oblačnost se hned nerozpadne,“ popsal na Facebooku Astronomický ústav AV ČR. 

Svítící mraky se v Česku objevují letos nebývale často.
Svítící oblaka nad Jihlavou.

Podle Astronomického ústavu AV ČR i webu astro.cz, který jevy monitoruje, je letos v červnu jev pozorovatelný mimořádně často. Zaznamenán byl po 11 nocí z 21, z toho šestkrát za soumraku i za úsvitu. „Za četností stojí i velmi nízká sluneční aktivita, která by jinak vznik nočních oblak omezila,“ vysvětlil astronomický ústav.

Ačkoliv v posledních letech není pozorování svítících nočních oblaků (také nazývaných NLC) nijak neobvyklé, intenzita a jasnost jevu pozorovaného v noci na sobotu byla na české poměry unikátní. „Obvykle se podobný výhled k nočním oblakům nabízí až v severských zemích a ve Skandinávii,“ upozornil astronomický ústav.

zufZuzana Formánková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!