Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mrak ze sopky v Česku způsobí červánky

Česko

PRAHA Romantické západy slunce podbarvené výraznými červánky. Mohutná erupce sopky pod islandským ledovcem Eyjafjallajökul, která včera paralyzovala letecký provoz téměř v polovině Evropy, se v Česku projeví spíše neškodně.

Optimistický scénář alespoň nastiňují meteorologové, kteří pohyb prachového oblaku bedlivě sledují. „Podle posledních výpočtů nás to zasáhne nejdříve z pátku na sobotu.

Ale to už bude ten mrak naštěstí daleko zředěnější,“ odhaduje Milan Šálek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Mrak pocházející z vulkánu, jenž chrlí páru a dým do výše několika kilometrů, tak zkomplikuje plány především Čechům, kteří se v těchto dnech chystají na letecký výlet do ciziny. A ještě větší potíže způsobí cesta zpět do vlasti. Ruzyňské letiště muselo včera zrušit třicet letů. Do Prahy se nelétalo z hlavních postižených oblastí - z Osla, Edinburghu či Londýna.

Aerolinky British Airways dokonce hlásily, že své lety obnoví až dnes ráno. „Nemyslím si, že oblak by byl pro letadla nad střední Evropou nepřekonatelným problémem. Ale nepodceňuji to, je rozhodně nutné v takové situaci vše průběžně sledovat,“ říká Šálek.

Původně se spekulovalo, že následky mohutné erupce na Islandu pocítí na vlastní kůži i obyčejní lidé na ulici. Jedna teorie totiž říkala, že Česko přikryje pomyslná prachová peřina. Tento scénář ale meteorologové postupem času zlehčují. „Viditelný poprašek na ulicích s velkou pravděpodobností neuvidíme. To by musely být unikátní podmínky. Na Islandu by muselo dojít k ještě silnějšímu výbuchu. A navíc by oblak popela poté muselo odnést rychlé proudění větru přímo nad střední Evropu,“ pokračuje Šálek.

Jisté je tak jen to, že atmosféra při západu slunce bude díky většímu množství prachových částic v ovzduší na první pohled barevnější. „Západ slunce bude zabarven více do červena. Způsobuje to voda a ledové krystalky, které se vážou na samotné prachové částice. Díky tomu se světlo častěji láme a barví oblohu do červené barvy,“ vysvětluje jev meteorolog.

Islandská sopka prudce zvýšila aktivitu včera dopoledne. Erupce rozlomila ledovec a k nebi začal stoupat obrovský oblak dýmu. Jeho součástí byly i drobné úlomky kamenů a ledu. Proudění větru odneslo oblak následně nad Severní moře, kde se rozdělil do dvou větví. Jedna, s intenzivnějším prouděním, směřuje ke Skandinávii, druhá přes Velkou Británii dále k jihu.

Více čtěte na straně 12

***

„Voda a ledové krystalky se vážou na prachové částice. Díky tomu se světlo častěji láme a barví oblohu do červené barvy.“

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.