Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dlouhodobě nemocným pacientům v Olomouci zlepšuje náladu přítulný kocour a fenka

Magazín

  5:33
Přítulný kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku zlepšit náladu dlouhodobě hospitalizovaným ve Fakultní nemocnici Olomouc. Pacienti na lůžkových odděleních si pochvalují, že mají kocoura či fenku vedle sebe a můžou si zvířata pohladit či se dlouze dívat do jejich očí. Nemocnice by ráda tuto možnost v budoucnu nabídla i na ostatních klinikách.

Kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku zlepšit náladu dlouhodobě hospitalizovaným ve Fakultní nemocnici Olomouc. Pacienti na lůžkových odděleních si pochvalují, že mají kocoura či fenku vedle sebe a můžou si zvířata pohladit či se dlouze dívat do jejich očí. Nemocnice by ráda tuto možnost v budoucnu nabídla i na ostatních klinikách. foto: ČTK

Domácí mazlíčci předávají pozitivní energii nemocným na odděleních geriatrie a intenzivní péče. „Pejsci a kočičky oproti nám nebývají zatíženi stresem a starostmi, proto jsou schopni předat spoustu pozitivní energie klientům. A to léčí,“ řekla chovatelka Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis. Kocour i fenka nejdříve museli absolvovat zkoušky, při nichž odborníci zjišťovali, zda jsou pro terapii vhodní.

Kocour i fenka náročné testy splnili a už rok a půl ělají společnost pacientům, kterým ihned zlepší náladu a přimějí je k živé komunikaci. A to i lidem, u nichž je kvůli problémům s některou ze základních životních funkcí nutná intenzivní podpora a často na tom nejsou psychicky nejlépe.

„Jsem tu popáté nebo pošesté a pokaždé je na pacientech při komunikaci se zvířaty znát posun, zlepšení jejich stavu,“ podotkla Dohnalová, která spolupracuje i s Psychiatrickou léčebnou ve Šternberku, dětským diagnostickým ústavem na Svatém Kopečku nebo olomouckým domem seniorů.

Kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku...

Hledají se dobrovolníci

Také vedení FN Olomouc je s výsledkem terapie spokojeno. „Po roce a půl můžeme, myslím, konstatovat, že tento typ terapie se osvědčil. O její využití by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ uvedla Petra Stejskalová z odboru hlavní sestry FN Olomouc.

Podle ní by se do projektu mohli zapojit i další chovatelé psů či koček. „Pokud by se našel dobrovolník, který by se svým pejskem nebo kočičkou chtěl pacientům zpříjemnit pobyt v nemocnici, byla bych moc ráda, aby se mi ozval,“ dodala Stejskalová. Lze zavolat na telefonní číslo 588 446 383.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!