Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Dlouhodobě nemocným pacientům v Olomouci zlepšuje náladu přítulný kocour a fenka

Kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku... | foto: ČTK

Přítulný kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku zlepšit náladu dlouhodobě hospitalizovaným ve Fakultní nemocnici Olomouc. Pacienti na lůžkových odděleních si pochvalují, že mají kocoura či fenku vedle sebe a můžou si zvířata pohladit či se dlouze dívat do jejich očí. Nemocnice by ráda tuto možnost v budoucnu nabídla i na ostatních klinikách.

Domácí mazlíčci předávají pozitivní energii nemocným na odděleních geriatrie a intenzivní péče. „Pejsci a kočičky oproti nám nebývají zatíženi stresem a starostmi, proto jsou schopni předat spoustu pozitivní energie klientům. A to léčí,“ řekla chovatelka Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis. Kocour i fenka nejdříve museli absolvovat zkoušky, při nichž odborníci zjišťovali, zda jsou pro terapii vhodní.

Kocour i fenka náročné testy splnili a už rok a půl ělají společnost pacientům, kterým ihned zlepší náladu a přimějí je k živé komunikaci. A to i lidem, u nichž je kvůli problémům s některou ze základních životních funkcí nutná intenzivní podpora a často na tom nejsou psychicky nejlépe.

„Jsem tu popáté nebo pošesté a pokaždé je na pacientech při komunikaci se zvířaty znát posun, zlepšení jejich stavu,“ podotkla Dohnalová, která spolupracuje i s Psychiatrickou léčebnou ve Šternberku, dětským diagnostickým ústavem na Svatém Kopečku nebo olomouckým domem seniorů.

Kocour Jonáš a fenka Anička už déle než rok pomáhají přímo na nemocničním lůžku...

Hledají se dobrovolníci

Také vedení FN Olomouc je s výsledkem terapie spokojeno. „Po roce a půl můžeme, myslím, konstatovat, že tento typ terapie se osvědčil. O její využití by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ uvedla Petra Stejskalová z odboru hlavní sestry FN Olomouc.

Podle ní by se do projektu mohli zapojit i další chovatelé psů či koček. „Pokud by se našel dobrovolník, který by se svým pejskem nebo kočičkou chtěl pacientům zpříjemnit pobyt v nemocnici, byla bych moc ráda, aby se mi ozval,“ dodala Stejskalová. Lze zavolat na telefonní číslo 588 446 383.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!