Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velrybu v Thajsku zabily plastové pytle. V žaludku jich měla 80

Velryba s plastovou zátěží v žaludku nebyla schopna lovu potravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba s plastovou zátěží v žaludku nebyla schopna lovu potravy. | foto: Reuters

Songkhla/Praha Ani přes několikadenní snahy veterinářů se nepodařilo zachránit velrybu nalezenou v pondělí v thajské provincii Songkhla. Ta měla ve svém žaludku plastové předměty o hmotnosti osmi kilogramů.

Velryba podle informací v pátek zemřela poté, co vyzvracela pět igelitových pytlů. Během pitvy jich bylo v žaludku objeveno celkem 80 spolu s dalšími plastovými předměty.

„Tyto plastové odpady způsobily velrybě komplikace a nebyla schopná lovit si potravu,“ sdělilo podle agentury Reuters  thajské Oddělení mořských a pobřežních zdrojů. Podle jejího ředitele Jatuporna Buruspata velryba předměty snědla s tím, že se jedná o jídlo. Tento živočišný druh se obvykle živí krakaticemi, chobotnicemi nebo malými rybami.

Živočich celkem spolykal 80 plastových pytlů a dalších předmětů.
V jejích útrobách bylo nalezeno celkem 8 kilo plastových předmětů.

Thajci vyprodukují velké množství plastového odpadu, vláda se to však snaží změnit a pomocí kampaní nabádá obyvatele ke střídmějšímu užívání plastových sáčků výměnou za opakovatelně používatené pytle.

Stejné snahy má i oddělení vedené Buruspatou. „Využijeme příběh velryby a vyzýváme všechny sektory, aby ukázaly své záměry omezit používání plastu v Thajsku,“ sdělil. Veřejnost hodlají upozornit během Světového dne oceánů, kerý letos připadne na pátek 8. června.

Po celém světe se ročně dostává do oceánů přes osm milionů tun plastu. Zde zabíjejí mořské živočichy a dostávají se tak i do lidského potravního řetězce.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...