Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina druhů na Zemi zůstává neznámá, tvrdí brazilský vědec

Věda

  7:00
SAO PAULO - Valná většina z odhadem 13 milionů druhů na Zemi zůstává neznámá. Všechny je identifikovat a popsat by trvalo až 2000 let, uvedl renomovaný brazilský vědec.
Housenka (ilustrační foto)

Housenka (ilustrační foto) foto: ČTK

"Odhadujeme, že na světě existuje zhruba 13 milionů druhů, ať známých nebo neznámých," řekl Thomas Lewinsohn, profesor ekologie na State University of Campinas (UNICAMP) v brazilském státě Sao Paulo, napsala agentura AFP. "Z nich jen zhruba 1,75 milionu druhů včetně mikroorganismů, rostlin, hmyzu, bakterií a zvířat bylo popsáno," dodal.

Většinu druhů objevili amatéři

Odborníci se nicméně na přesném celkovém počtu druhů neshodují; ke svým odhadům docházejí s pomocí extrapolace založené na známých údajích. Podle Lewinsohna je velkým problémem nedostatek údajů ze zemí s největší biodiverzitou, jako je Brazílie, Kolumbie, Mexiko, Indonésie či Jihoafrická republika.

"Většinu druhů objevili amatérští taxonomové (vědci, kteří zařazují organismy do biologických kategorií podle jejich fyzických či buněčných vlastností) v Evropě," dodal. "To ale není případ Brazílie a zemí s vysokou biodiverzitou, kde armádu amatérských taxonomů nemáme." Podle něj je ovšem velmi důležité pochopit biodiverzitu menších druhů, jako jsou mikrobi, ke zmapování ochranářských strategií, jež mohou zachovat celý ekosystém.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ochranářská rozhodnutí není možné zakládat jen na dobře prostudovaných skupinách," řekl AFP. "Pokud nám záleží na udržení funkčních ekosystémů, pak musíme dále studovat biodiverzitu menších organismů, jako je hmyz či mikrobi," dodal.

Nicméně popsat všechny existující druhy by podle Lewinsohna mohlo trvat 2000 let a náklady na toto úsilí by se během prvních padesáti let mohly pohybovat v rozmezí 25 až 50 miliard dolarů.

Autoři: ,