Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vir mutuje do nebezpečné formy

Věda

  10:51
LONDÝN - Britští vědci oznámili, že podle výsledků nejnovějšího výzkumu vir H5N1 mutuje od ptačí chřipky k formě, která je více nebezpečná pro člověka.

Laboratoře vyšetřují vzorky na virus ptačí chřipky. foto: Lidovky.cz

Ze společného prohlášení britského týmu a Světové zdravotní organizace (WHO) citovala agentura AFP. Závěry výzkumníků z laboratoře Mill Hill v severním Londýně se opírají o rozbory provedené v případě dvou nedávných úmrtí způsobených virem H5N1 v Turecku.

U jednoho z mrtvých byla podle vědců odhalena podoba viru, který se raději pojí s lidskými než ptačími buňkami. Podobnou mutaci naznačoval již výzkum některých případů v minulých letech v Asii.

Současnou velkou obavou odborníků i obyvatel je, že vir ptačí chřipky H5N1 změní podobu, stane se více nakažlivý pro člověka a budepřenositelný přímo mezi lidmi. 

Vir se poprvé objevil v roce 2003 v Asii, kde od té doby na ptačí chřipku zemřela téměř stovka lidí. Poprvé mimo asijský kontinent zemřeli na toto onemocnění v posledních týdnech tři lidé v Turecku, kde úřady hlásí nakažení dalších asi 15 osob. Evropské země, včetně Česka, přijímají preventivní opatření proti možnému šíření viru po starém kontinentu.
Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat