Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda začala lákat české vědce z ciziny: Vraťte se. Dostanete půl miliardy

Věda

  7:30
PRAHA - Špičkoví vědci utíkají do ciziny za vyššími platy i lepším vybavením laboratoří. Jenomže Česko tyto mozky nutně potřebuje, a tak se je vláda snaží přilákat zpátky.

Mezi české vědce se do roku 2019 rozdělí 465 milionů korun. foto: koláž - ŠimonLidové noviny

Nečasův kabinet schválil program s příznačným názvem Návrat a do "draftování" výzkumníků chce investovat bezmála půl miliardy korun.

Vědců bude nyní potřeba. Za evropské peníze se totiž v ­Česku začínají budovat desítky nových výzkumných center. Podle propočtů ministerstva školství v­nich během pěti let vznikne asi tisíc nových pracovních míst pro vědce.

Komentář LN

"Určitě chceme přilákat lidi zvenku. Každou takovou příležitost vítáme," těší se Tomáš Hruda, ředitel biotechnologického centra CEITEC vyrůstajícího v Brně. Posily už má navíc v západoevropských laboratořích vyhlédnuté.

"Program využijeme hlavně při hledání šéfů skupin," upřesňuje Jitka Ulrichová z Univerzity Palackého v Olomouci, pod kterou spadají hned tři nová centra.

Program Návrat se rozjede už letos, kdy ministerstvo vyhlásí první soutěž o peníze. Celkově se až do roku 2019 mezi vědce rozdělí 465 milionů korun.

Více si přečtěte v sobotním deníku

Autor: