Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda začala lákat české vědce z ciziny: Vraťte se. Dostanete půl miliardy

Věda

  7:30
PRAHA - Špičkoví vědci utíkají do ciziny za vyššími platy i lepším vybavením laboratoří. Jenomže Česko tyto mozky nutně potřebuje, a tak se je vláda snaží přilákat zpátky.

Mezi české vědce se do roku 2019 rozdělí 465 milionů korun. foto: koláž - ŠimonLidové noviny

Nečasův kabinet schválil program s příznačným názvem Návrat a do "draftování" výzkumníků chce investovat bezmála půl miliardy korun.

Vědců bude nyní potřeba. Za evropské peníze se totiž v ­Česku začínají budovat desítky nových výzkumných center. Podle propočtů ministerstva školství v­nich během pěti let vznikne asi tisíc nových pracovních míst pro vědce.

Komentář LN

"Určitě chceme přilákat lidi zvenku. Každou takovou příležitost vítáme," těší se Tomáš Hruda, ředitel biotechnologického centra CEITEC vyrůstajícího v Brně. Posily už má navíc v západoevropských laboratořích vyhlédnuté.

"Program využijeme hlavně při hledání šéfů skupin," upřesňuje Jitka Ulrichová z Univerzity Palackého v Olomouci, pod kterou spadají hned tři nová centra.

Program Návrat se rozjede už letos, kdy ministerstvo vyhlásí první soutěž o peníze. Celkově se až do roku 2019 mezi vědce rozdělí 465 milionů korun.

Více si přečtěte v sobotním deníku

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat