Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vysokoškoláků přibývá. Čeká je horší práce a nižší platy

Do roku 2017 bude mít více než polovina mladých Čechů ve věku 25 až 34 let vysokou školu. Uvádí to aktuální zpráva Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK s tím, že absolventy čeká méně kvalifikovaná práce a nižší mzdy, než jsou dosud vysokoškoláci zvyklí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Blažek

15. 2. 2011 10:55
To jsou věci!

Není to dávno, co novinářu furt vyřváli, že je v ČR ve srovnání s jinmými zeměmi, málo vysokoškolákůa že je jich potřeba více. A najdenoun jich je dost?! To jsou mně věci!

0 0
možnosti

R. Hledík

14. 2. 2011 22:59
Prosím

zahlcení českých vysok škol Slováky stojí naši pokladnu ročně nejméně 4 miliardy, a to nikomu nevadí, když nemáme pro lékaře, hasiče, policajty ani haléř, či vindru navíc. Jsme slovenskou provincií. I ten Etzler naletí na slovenský špek jak nadrogovaná myš.

0 0
možnosti

A. Čepek

15. 2. 2011 8:13
Re: Prosím

Já to vidím jinak: lepší inteligentní Slovák, než blbý Čech. Vizitkou školy je totiž úroveň jejich studentů. A řada slovenských absolventů zústává v ČR.

0 0
možnosti

R. Pavelka

14. 2. 2011 19:48
To jo, ale

úroveň vysokoškoláka, jenž absolvoval řekněme do roku 2000, se se spoustou současných rychlokvašek nedá srovnat. Kromě několika málo škol, co si drží úroveň, musely ty ostatní významně slevit na vstupních požadavcích. Tituly lze na některých soukromých (a bohužel i na veřejných) VŠ prostě koupit. Hlavně, že splníme požadavek RVH...EU na procentuální zastoupení vysokoškoláků v populaci, že, soudruzi!? Ale ony ty státy, na jejichž záda dychtivě hledíme, mají do svých počtů započteny i lidi s bakalářským vzděláním. Ale jak dlouhá je historie těchto titulů v historii ČR? Probuďte se, vraťte vysokým školám patřičnou úroveň a přestaňte blbnout. Lepší 10% kvalitních vysokoškoláků než 50% absolventů, kterým dělá problém shoda podmětu s přísudkem.

0 0
možnosti

S. Krejcar

14. 2. 2011 20:10
Re: To jo, ale

Ono je spíše nutné koukat na to jak se kdo uvede.Jsou vysokoškoláci i z doby před rokem 1990,kteří jsou díky praxi na srovnatelné úrovni se Světem,a potom je ten odpad který ke své profesi ani tu VŠ nepotřebuje.A to bude platit vždy a stále.A schovávat se za nějakou diskriminaci,nebo nedání šance a příležitosti je hloupé.Pokud si někdo vzpomene na publikační činnost pana dr. Železného před rokem 1990,nemůže se divit,že ač neprošel kotelnou stal se prvním ředitelem komerční tv v ČR.Pan dr. Sládek to vyřešil politickou karierou podobně jako judr Gross.Přeji všem universitním absolventům,aby v konkurenci pro odpovídající pracovní místa v EU byli rovnocenným soupeřem k absolventům z Hanoweru,Lipska,Paříže nebo Manchestru,tam všude totiž jsou též absolventi universit toužící po zaměstnání,a nikoli po podpoře na pracáku.

0 0
možnosti

P. Fiala

14. 2. 2011 16:41
Proč je strašíte?

Proč by měli být všichni vysokoškoláci jen zaměstnanci? Velká část z nich převezme rodinné byznysy.

Doporučuji studentům učit se intenzivně NĚMČINĚ. Globální firmy v Německu mají smělé plány na bázi přemeny výrobního i nevýrobního sektoru hospodářství v EU a také vystavět novodobá "zelená" města v EU na bázi "trvale udržitelného rozvoje".

Čeká vás skvělá budoucnost, určitě pocítíte svoji pozitivní roli ve společnosti, pokud se budete některé z vizí třeba firmy SIEMENS účastnit.

 Na škarohlídy nedbejte, nikam vás nezavedou jedině do pekla, kde se již jejich myšlení nachází - viz titulek.

0 0
možnosti

S. Krejcar

14. 2. 2011 19:40
Re: Proč je strašíte?

Nu též nechci strašit,ale je pravdou,že pokud nebude dostatek nižšších pracovních zaměstnanců,tak tuto jejich práci budou muset zákonitě nahradit pracovníci s vysším vzděláním než je pro tu terou profesi nutná.A bude jedno,zda to bude v ČR nebo kdekoli na Světě.A nemám na mysli pouze vašeho zaměstnavatele Siemense,kde bude též záležet nikoli jen na nejvyšším vzdělání ale na schopnosti adaptace,a v tom mnohý neuspěje,nebo,že by čeští vysokoškoláci byli lepšími než ti domácí němečtí?I v ostatních vyspělých státech EU jsou universitní absolventi nezaměstnanými.Nevím jak by tito měli postupovat,přes postel,přes politiku nebo přes znalosti?

0 0
možnosti